Modny zawód prywatnego detektywa
Prywatny detektyw, to zawód, który w naszym kraju staje się coraz bardziej popularny. Ma to związek również z tym, iż popyt na usługi detektywistyczne tego typu jest coraz większy. Ale czy taki zawód jest przyjemny i ciekawy, jak to zobaczyć możemy w telewizji. Mam nadzieję, że poniższy opis przybliży wszystkim charakterystykę tego zawodu.
Kto może być detektywem?
Tutaj odpowiedź jest taka, jak w większości innych zawodów – każdy. Oczywiście słowo każdy nie tyczy się osób, które były już wcześniej karane. Aby zostać detektywem należy uzyskać licencję detektywistyczną. Daje ona nam możliwość wykonywania tego zawodu. Ale aby oferować usługi detektywistyczne musimy jeszcze otworzyć działalność gospodarczą.
Jak zatem otworzyć agencję detektywistyczną?
Do otworzenia takiego biura niezbędna jest znajomość prawa karnego, administracyjnego. Niezbędne będzie również uzyskanie odpowiedniej licencji, która udzielana jest przez Ministra Spraw Wewnętrznych po uprzednim pozytywnym zaliczeniu egzaminu państwowego organizowanego przez Policję.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w naszym kraju, tylko osoba posiadająca licencję może używać nazwy prywatny detektyw.
Teraz dla wielu osób najbardziej interesująca kwestia – zarobków. Jeśli chodzi o zarobki, to z reguły zaczynają się one od około 3 tysięcy złotych miesięcznie do kwot praktycznie nieograniczonych. Wszystko zależy od tego jak skuteczny jest detektyw. Z reguły dzień pracy w terenie kosztuje 1500 zł. Oczywiście nie jest to kwota, która jest na rękę. Bo taki detektyw musi sporo inwestować, aby rozwiązywać zlecenia.
Na sam koniec należy wspomnieć, kto nie powinien starać się o licencję detektywa. Do tego zawodu nie nadają się osoby, które nie posiadają podstawowych cech psychologicznych (cierpliwość czy asertywność), bądź nie są w pełni sprawni fizycznie. Praca prywatnego detektywa wiąże się bowiem z długim i żmudnym poszukiwaniem dowodów.