Liczne zalety magazynu konsygnacyjnego
Współczesny model prowadzenia przedsiębiorstw produkcyjnych współpracujących z zagranicznymi dostawcami wymaga odpowiedniego podejścia w kwestii optymalizacji kosztów. Niestety konieczność odprowadzania podatku VAT w przypadku zakupionych prefabrykatów i surowców produkcyjnych jest dość sporym obciążeniem dla przedsiębiorców. Dlatego też, z myślą o umożliwieniu im optymalizacji ponoszenia tych kosztów stworzono pojęcie magazynu konsygnacyjnego. Pozawala on w dużym uproszczeniu na odsunięcie w czasie obowiązku poniesienia kosztu podatku VAT za zakupione towary surowce i półprodukty do dalszej produkcji.
Jak to wygląda w praktyce.
Otóż magazyn konsygnacyjny jest specjalną formą magazynu, w którym magazynowane towary, surowce i inne nie podlegają obowiązkowi podatkowemu. Korzystając z tego rozwiązania, można zakupić od zagranicznych dostawców (z terenu Unii Europejskiej) duże ilości surowców, na przykład na cały rok produkcji, i nie zapłacić z tego tytułu podatku VAT. Tutaj towary najpierw trafiają do magazynu konsygnacyjnego, prowadzonego na specjalnych zasadach, a następnie, w chwili kiedy dana partia surowca zostaje podjęta przez przedsiębiorcę celem przekazania na wydziały produkcyjne powstaje obowiązek podatkowy.
Jest to bardzo korzystnym rozwiązaniem, bowiem nie trzeba płacić ogromnych sum podatku VAT, a rozłożyć obowiązek jego płacenia w czasie. Za każdym razem kiedy pobrana będzie partia surowca, trzeba będzie uiścić odpowiednią wysokość podatku. Można więc powiedzieć, iż jest to bardzo głęboki ukłon ustawodawcy europejskiego w kierunku przedsiębiorstw, które prowadzą swoją działalność na zasadzie kooperacji pomiędzy wieloma różnymi dostawcami z terenu całej Unii Europejskiej. Nie muszą oni od razu p zakupie surowców czy też półfabrykatów ponosić kosztów podatkowych, tylko rozłożyć je znacznie w czasie, co będzie wyraźnie mniejszym obciążeniem finansowym dla przedsiębiorstwa.
Jak korzystać z magazynu konsygnacyjnego?
Korzystanie z magazynów konsygnacyjnych nie jest niczym nadzwyczajnym. Tutaj można swój własny magazyn prowadzić na określonych w ustawie zasadach aby spełniał on wymagania dotyczące tej formy magazynu, lub tez skorzystać z zewnętrznych usług magazynowania. Wiele przedsiębiorstw świadczących zewnętrzne usługi magazynowania wdraża tę usługę do swojej oferty, jako jedną z bardziej pożądanych przez wielu przedsiębiorców.
Ta druga opcja wydaje się być jeszcze bardziej korzystna, bowiem wielu usługodawców w tym zakresie oferuje nam jednocześnie pełną obsługę logistyczną magazynów konsygnacyjnych. W związku z tym nie trzeb nawet utrzymywać własnej bazy transportowej, aby surowce i półfabrykaty trafiały na działy produkcyjne zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Jednym słowem magazyn konsygnacyjny to bardzo dobre rozwiązanie pozwalające przedsiębiorcom w bardzo wyraźny sposób zoptymalizować koszty ponoszone tytułem obowiązku podatkowego VAT UE.