Alergia na biżuterię? Zobacz alternatywy.
U wielu z nas noszenie biżuterii z metalu powoduje wystąpienie reakcji alergicznej na skórze. Jeżeli nasza skóra w kontakcie z naszyjnikiem, pierścionkiem, bransoletką czy kolczykami zareagowała (nawet po kilku godzinach!) wysypką, swędzeniem czy zaczerwienieniem, prawdopodobnie jesteśmy uczuleni na jeden ze składników biżuterii. Konieczna jest obserwacja, które metale są źle tolerowane, żeby uniknąć niepotrzebnych wydatków w przyszłości.
Jakie metale uczulają?
Nie wszystkie metale uczulają jednakowo często – niektóre są bezpieczniejsze od innych. Złoto uczula raczej rzadko, a jeśli już, to raczej niepożądaną reakcję wywołuje biżuteria o niskiej próbie, ponieważ zawiera więcej innych metali i to one są przyczyną alergii. Uważać w tym wypadku trzeba na białe złoto, ponieważ zazwyczaj zawiera więcej niklu, niż pozostałe odcienie. Dla alergików bezpieczniejsze będzie białe złoto palladowe. Rzadko uczula również platyna i srebro, choć zdarzają się wyjątki. Natomiast wyjątkowo silnym alergenem jest nikiel, powszechnie obecny w biżuterii oraz chrom.
Co z biżuterią sztuczną?
Również biżuteria posrebrzana i pozłacana często uczula. Dzieje się tak dlatego, że często zawiera domieszki właśnie newralgicznych stopów metali, takich jak nikiel, chrom czy kobalt. Alergia może pojawić się i u mężczyzn, i u kobiet czy dzieci. W przypadku Panów najczęściej dotyczy ona zegarków, metalowych guzików czy klamer pasków od spodni. Panie powinny również uważać na takie elementy ubrań, jak np. sprzączki do biustonosza w stroju kąpielowym.
Drewniana biżuteria dobrą alternatywą
Nie możesz nosić metali, a do tego leży Ci na sercu ekologia, więc odrzucasz biżuterię z tworzyw sztucznych? Spróbuj biżuterii wykonanej z drewna. Z tego materiału wykonuje się atrakcyjne i nietuzinkowe pierścionki, naszyjniki czy bransoletki, które zdecydowanie wyróżniają z tłumu. Drewno to materiał naturalny, nie wywołuje więc uczuleń i podrażnień.
Jak robić zakupy?
Przede wszystkim warto, poprzez obserwację własnych reakcji na biżuterię, dowiedzieć się na jaki konkretnie metal jesteśmy uczuleni. Jeśli to jest np. popularny nikiel, wystarczy wybierać złoto czy srebro wysokiej próby, a w biżuterii sztucznej wybierać taką, która nie zawiera niklu. Niestety, w przypadku uczulenia np. na złoto czy srebro, jedynym wyjściem jest rezygnacja z noszenia biżuterii wykonanej z tego kruszcu.