Książki w różnym wydaniu
Obecnie wydania elektroniczne zastępują coraz częściej tradycyjne książki drukowane. Niektórym ta zmiana się nie podoba, ponieważ według nich nie ma to jak wziąć do ręki książkę drukowaną. Z pewnością przedstawicielom starszych generacji trudno przekonać się do takiej zmiany. A jednak młodzież zdecydowanie bardziej preferuje czytelnictwo oparte na kontakcie z nowoczesnym czytnikiem.
W oczach młodych Polaków klasyczne wydruki książek zabierają za dużo miejsca. W jednym urządzeniu można mieć wszystkie tytuły, jakich dusza zapragnie. Jest poręczne i lekkie, więc można je zabrać na wycieczkę. Spakowanie kilku książek wydrukowanych w sposób tradycyjny oznacza znacznie większy ciężar bagażu. Poza tym, młodzi ludzie podkreślają, że nowoczesne ekrany nie obciążają oczu. Nawet wielogodzinne czytanie nie powoduje bolesnej suchości, co jest niewątpliwie znakiem ogromnego postępu w stosunku do chociażby tradycyjnych ekranów komputerowych.
Postęp jak widać nie sprowadza się do nowych gatunków literackich czy poruszania przez pisarzy odmiennych niż dawniej tematów. Najbardziej widocznym jego dowodem jest natomiast inna forma publikowania i przechowywania pozycji książkowych. Niewątpliwą zaletą owej zmiany jest też możliwość obniżenia cen za książki. Te wydane elektronicznie są bardziej przystępne, a zdaniem wielu także zdecydowanie przyjaźniejsze środowisku niż klasyczne, znane od wieków introligatorstwo.
Czy świat będzie podążał w tę stronę? Trudno powiedzieć, choć jednocześnie należy zakładać taki scenariusz. Przypuszczalnie, z biegiem czasu coraz więcej osób będzie sięgało po wydania elektroniczne, choć zapewne zawsze znajdą się tacy, którzy z większa przyjemnością wezmą do ręki tradycyjne wydaną książkę. Ta nowo wydrukowana zawsze pachnie bardzo przyjemnie.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Skleniarz (print in Poland, drukarnia w Krakowie).