O lakierach samochodowych
W tym krótkim artykule zostanie przedstawione zagadnienie lakierów samochodowych. Najpierw jednak należy opisać, czym tak naprawdę jest lakier, ponieważ pozwoli to lepiej zrozumieć całe zagadnienie. Lakierem fachowo nazywamy roztwór lub zawiesinę środków powłokotwórczych. Mogą to być przykładowo oleje schnące, albo żywice naturalne, czy syntetyczne. Jest jednak pewna zasadnicza różnica pomiędzy lakierami oraz farbami.
W tych pierwszych występuje bardzo niskie, wręcz znikome stężenie pigmentów oraz wypełniaczy. Ponadto lakiery charakteryzują się na ogół o wiele mniejszą lepkością od farb, lecz nie jest to reguła. Do czego służą lakiery? Najczęściej pokrywa się nimi powierzchnie przedmiotów w celach ochronnych lub dekoracyjnych. Potrzebny jest do tego najczęściej specjalistyczny sprzęt lakierniczy.
Lakierem samochodowy nazywamy materiał lakierniczy, który jest przeznaczony przede wszystkim do nałożenia na samochód lub motor, czy inny tego typu pojazd. Lakierowania auta wykonuje się najczęściej w celu ochrony samochodu przed korozją i nadania mu koloru. Lakiery występują w bardzo szerokiej kolorystycznej gamie. Jak wspomniano powyżej, do nałożenia lakieru na samochód konieczny jest specjalistyczny sprzęt. Z tego też powodu lakierowanie wykonują najczęściej specjaliści w wyspecjalizowanych zakładach lakierniczych.
Najczęściej stosowanym sprzętem lakierniczym są niewątpliwie pady polerskie. Pozwalają one na relatywnie szybkie i bezproblemowe pokrycie warstwą farby dużej powierzchni samochodu. Istnieje kilka podstawowych rodzajów lakierów samochodowych. Materiały podkładowe przygotowują powierzchnię do przyjęcia następnych warstw. Są to warstwa malarska oraz materiał nabłyszczający. Pierwsza nadaje kolor, a druga zabezpiecza dwie głębsze warstwy oraz nadaje pobłysk barwie lakieru.