Eksploatacja profesjonalnych agregatów pompowych.
Agregaty pompowe znajdują swoje zastosowanie w bardzo wielu przypadkach, między innym w przemyśle wydobywczym, w branżach budowlanych i w rolnictwie. W każdym z tych przypadków pełnią zupełnie inne role, realizując różne zadania. W przemyśle budowlanym i wydobywczym, będą przede wszystkim służyć do realizacji procesów odwadniania, natomiast w rolnictwie, zgoła przeciwnie, w realizacji procesów nawadniania. W zależności też od zastosowania, trzeba będzie dobierać zupełnie różne agregaty pompowe, spełniające podstawowe wymagania w zakresie parametrów technicznych do konkretnego zastosowania. Zobaczmy zatem, jak wygląda eksploatacja agregatów w poszczególnych przypadkach.
Agregaty pompowe w budownictwie i przemyśle wydobywczym.
Jeśli chodzi o eksploatacje agregatów pompowych w przemysłach wydobywczym oraz budowlanym, to będą one wykorzystywane przede wszystkim do prac związanych z odwadnianiem. W przypadku górnictwa, chodzić będzie o pozbywanie się wody z podziemnych żył wodnych, wybijających się w chodnikach wydobywczych. W przypadku przemysłu budowlanego, koniecznością będzie stosowanie agregatów pompowych w przypadku zabezpieczenia wykopów przed napływającą woda gruntową, poprzez systemy igłofiltrowe. Tutaj agregat pompowy będzie miał za zadanie wytworzenie odpowiedniego podciśnienia w instalacji igłofiltrowej, aby skutecznie odsysać wodę gruntową, dzięki czemu nie będzie się ona przedostawać na teren objęty pracami ziemnymi. Generalnie rzecz biorąc, moc agregatu powinna być dopasowana do konkretnego zastosowania, a w tej kwestii, przede wszystkim dostawca agregatów pompowych będzie odpowiedzialny za prawidłowy jego dobór. W końcu to dostawca powinien perfekcyjnie rozeznawać się w mocach i parametrach technicznych, dystrybuowanych agregatów, a my jedynie powinniśmy określić swoje w tym zakresie potrzeby.
Agregaty pompowe w rolnictwie.
W branży rolniczej z kolei agregaty pompowe będą wykorzystywane nieco rzadziej, aczkolwiek w wielu przypadkach będą rozwiązaniem wręcz idealnym do zasilania deszczowni polowych. Warto tutaj jednakże podkreślić, iż tylko duże deszczownie będą mogły być zasilane agregatami pompowymi, i to też w przypadku, kiedy będziemy mieć odpowiednie źródło zasilania wodą, czyli na przykład staw, jezioro lub rzeczkę w pobliżu. W przypadku zasilania deszczowni wodą ze studni głębinowej, koniecznością będzie zastosowanie pomp zanurzeniowych, w celu osiągnięcia odpowiedniej wysokości podnoszenia. Aczkolwiek niektóre agregaty pompowe także będą bardzo dobrze sprawdzać się w przypadku studni głębinowych, jeśli będą charakteryzować się wystarczająco dobrymi parametrami technicznymi do podnoszenia wody z dość sporych głębokości. W tym szczególnym przypadku jednakże o wiele lepsze do zasilania deszczowni ze studni głębinowych będą pompy zatapialne o dużych wysokościach podnoszenia, aby zapewnić prawidłowe ciśnienie robocze dla profesjonalnych zraszaczy, realizujących ostateczny proces nawadniania pól uprawnych.