Geosiatka, jako materiał do stabilizacji gruntu.
Stabilizacja gruntu w wielu przypadkach jest procesem nieuniknionym. Szczególnie w toku budowy nowych dróg i autostrad, bardzo często zachodzi konieczność stabilizacji poboczy oraz wszelkiego rodzaju nasypów, a w tym celu najlepiej sprawdzają się właśnie geosiatki. Ponadto, geosiatki znajdują także swoje zastosowanie przy układaniu nawierzchni bitumicznej, gdzie pracują jako dodatkowe zbrojenie nawierzchni. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej ich zastosowaniu oraz wszelkim aspektom ich parametrów technicznych, aby przynajmniej w podstawowym zakresie wiedzieć, dlaczego ich stosowanie okazuje się swego rodzaju koniecznością.
Geosiatki do stabilizacji gruntu.
Przede wszystkim, najczęściej geosiatka będzie wykorzystywana jako dodatkowe wzmocnienie i materiał stabilizujący do gruntów wszelkiego rodzaju. Nie tylko chodzi tutaj o nasypy i kamieniste pobocza, ale także o warstwy podbudowy pod nawierzchnią bitumiczną dróg, czy też parkingów a nawet pasów startowych na lotniskach. Geosiatki wykorzystywane są także w budownictwie kolejowym, jak również w wzmacniani skarp składowisk odpadów, czy też w budowie murów oporowych w połączeniu z prefabrykowanymi elementami betonowymi. Generalnie można powiedzieć, iż jest to nowoczesny materiał geosyntetyczny o stosunkowo wszechstronnym zastosowaniu. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na rozciąganie a jednocześnie ma dość mały parametr pełzania, skutkiem czego perfekcyjnie wręcz sprawdza się przy wzmacnianiu warstw podbudowy, której stabilizacja jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo nawierzchni, jej trwałość oraz odporność na uszkodzenia powstające w naturalnym procesie ich eksploatacji.
Geosiatki do warstw bitumicznych.
Drugim typem geosiatek będą wstępnie przesączone asfaltem geosiatki do warstwy bitumicznej. Wykonane są z włókien szklanym lub szklano węglowych o mniejszej sztywności węzłów, co umożliwia przesuwanie poszczególnych wiązek zbrojenia. Tego typu geosiatki będą pracować jako zbrojenie warstwy bitumicznej, dodatkowo wzmacniające jej strukturę. Dzięki ich zastosowaniu nawierzchnie dróg i autostrad będą o wiele bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia wskutek eksploatacji.
Pozostałe materiały geosyntetyczne w budownictwie drogowym.
Oczywiście poza samymi geosiatkami, budownictwo drogowe, kolejowe czy też hydrotechniczne wykorzystuje także wiele innych materiałów geosyntetycznych, wśród których znajdują się także geowłókniny TS, czyli jeden z najpopularniejszych rodzajów geowłókniny. Jest to płaski geosyntetyk, wykonany z włókien poliestrowych lub polipropylenowych, zapewniający bardzo dobre właściwości hydrauliczne i znakomitą wręcz trwałość długookresową. Wykorzystywany jest także w toku budowy składowisk odpadów, tuneli, czy też wszelkiego rodzaju sztucznych zbiorników wodnych.