Uprawa Różanecznika w przydomowym ogrodzie.
Wśród wszystkich krzewów ozdobnych, którymi możemy obsadzić nasz przydomowy ogród, szczególnym zainteresowaniem cieszą się odmiany z rodziny Rhododendron, czyli Różaneczniki i Azalie. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż są to rośliny o stosunkowo niskich wymaganiach w zakresie pielęgnacji, toteż większość z nas bezproblemowo poradzi sobie z ich uprawą. Jedyną kwestią w tym przypadku, którą trzeba będzie prawidłowo ogarnąć, jest przygotowanie odpowiedniego podłoża, oraz prawidłowy dobór stanowiska, aby nasze krzewy mogły dobrze rosnąć i kwitnąć, a przede wszystkim przetrwać warunki zimowe, które w naszym kraju przecież do najprzyjemniejszych nie należą.
Wybór odmian Różanecznika do uprawy w przydomowym ogrodzie.
Jako, że warunki klimatyczne w naszym kraju są takie, jakie są, a zimy bywają ostre, niestety nie wszystkie odmiany Różaneczników i Azalii będą sobie dobrze radzić z ich przetrwaniem. Niektóre bowiem gatunki nie będą w stanie przetrwać mrozów na poziomie minus dwudziestu stopni. Wobec tego tez, musimy w pierwszej kolejności dobrać takie odmiany, które sobie z mrozem poradzą, a dopiero potem przystępować do kolejnych czynności, czyli do przygotowania gleby i doboru stanowiska.
Wybór stanowiska do uprawy Różaneczników.
Jedną z ważniejszych kwestii, skoro już znajdziemy odpowiednie, mrozoodporne odmiany będzie prawidłowy wybór stanowiska do uprawy, bowiem Różaneczniki w tej akurat kwestii będą dość wymagające. Jednym z najlepszych rozwiązań w tym zakresie jest dobór stanowiska w sąsiedztwie większego drzewa, które zagwarantuje nam odpowiednie zacienienie stanowiska uprawy Różanecznika, a takie warunki, rośliny te wręcz uwielbiają. Oczywiście roślina powinna mieć przeciwnie do Różaneczników, głęboki system korzeniowy, aby nie zabierać wszystkich składników odżywczych wraz z woda z gleby. W zasadzie w tej kwestii to wszystko, aczkolwiek trzeba jeszcze skupić się na prawidłowym przygotowaniu gleby do uprawy Różaneczników.
Przygotowanie gleby do uprawy Różaneczników.
Jak już wspomnieliśmy, Różaneczniki i Azalie są roślinami dość wymagającymi w zakresie przygotowania odpowiedniej gleby, charakteryzującej się sporą kwaśnością, o odczynie pH na poziomie 5-6,5. W celu przygotowania tak dobrych warunków, należy przygotować mieszankę składającą się z kory sosnowej, nie odkwaszonego torfu oraz kompostu lub gleby ogrodniczej w różnych proporcjach. Będzie to mieszanka o odpowiednio kwaśnym odczynie i sporym poziomie przepuszczalności, dzięki czemu nasze podlewanie i nawożenie będzie bardzo efektywne w tym przypadku. W zasadzie można powiedzieć, iż dobry dostawca Azalii i Różaneczników, powinien nam przekazać podstawowe informacje w zakresie uprawy tych roślin, toteż wystarczy się do nich zastosować, aby wszystko mogło przebiegać zgodnie z planem a nasze rośliny przynosiły chlubę naszym ogrodom, będąc ich najlepszą ozdobą.