Jak uprawiać Azalie w przydomowych ogrodach.
Uprawa Azalii w przydomowym ogrodzie, to bardzo dobry pomysł. Przede wszystkim dlatego, iż jest to bardzo estetyczny krzew ozdobny. Poza tym, nie wymaga od nas nadmiernego wysiłku jeśli chodzi o kwestie pielęgnacji. Tutaj należy przede wszystkim starannie przygotować się do uprawy. Potem nie będziemy mieć zanadto wymagań w zakresie pielęgnacji tego gatunku roślin. Warto sobie także podkreślić, że bardzo ważne będzie prawidłowe dobranie odmiany do uprawy ogrodowe, gdyż nie wszystkie będą się do tego nadawać. Niektóre z odmian Azalii będą mogły być uprawiane jedynie w doniczkach, co zapewni im możliwość zabezpieczenia przed mrozem w sezonie zimowym.
Wybieramy odmiany Azalii do uprawy ogrodowej.
Jak już wspomnieliśmy, kwestią zdecydowanie najistotniejszą w tym przypadku będzie prawidłowy dobór odmian Azalii nadających się do uprawy ogrodowej. Trzeba zwrócić uwagę na odmiany, które będą odporne na wysoki zakres niskich temperatur. W końcu, w naszej strefie klimatycznej, będziemy mieć do czynienia z całkiem silnymi mrozami w sezonie zimowym. Wiele odmian Azalii zaś, nie będzie w stanie sobie skutecznie z tym poradzić. Dlatego też, każdy dostawca Azalii powinien nas w tym zakresie odpowiednio poinformować. Dzięki temu też, będziemy mogli uniknąć wielu problemów w kwestii uprawy Azalii. Odmiany, które nie nadają się do uprawy ogrodowej, możemy jednak uprawiać w doniczkach. Pozwoli nam to na ich schowanie przed mrozem do pomieszczeń gospodarczych. W zasadzie przez cały rok będą mogły spokojnie być wystawiane w donicach do ogrodu. Trzeba będzie jednakże pamiętać o tym, aby przy pierwszych przymrozkach od razu ukryć nasze Azalie do pomieszczeń gospodarczych, gdzie będą zabezpieczone przed mrozem.
Przygotowanie do uprawy.
Jak już mówiliśmy, Azalia nie stawia przed nami większych wymagań w zakresie pielęgnacji, jednakże trzeba będzie w pierwszej kolejności prawidłowo uprawę przygotować. Tutaj zaś najważniejszymi kwestiami będzie prawidłowy wybór dogodnego stanowiska uprawy, oraz przygotowanie gleby pod uprawę. Azalie właśnie w tym zakresie będą mieć zdecydowanie największe wymagania.
Stanowisko do uprawy powinniśmy wybrać tak, aby było jak najbardziej zacienione i osłonięte. Dobrze w tym przypadku sprawdzają się lokalizację w sąsiedztwie innych, większych drzew i krzewów ozdobnych. Koniecznie jednak należy pamiętać, aby drzewa te i krzewy nie miały tak samo jak Azalie, płytkiego systemu korzeniowego. Mogłoby to zanadto kolidować, przez co nasze Azalie mogłyby nie przetrwać.
Glebę do uprawy Azalii możemy oczywiście kupić w sklepach ogrodniczych. Jednakże równie dobrze, możemy ja przygotować we własnym zakresie. w tym celu trzeb będzie zmieszać ze sobą w równych proporcjach glebę ogrodniczą, korę sosnową i nie odkwaszony torf. Pozwoli to na osiągnięcie gleby kwaśnej, o odczynie pH w przedziale 5-6,5. Takim bowiem poziom pH jest mile widziany przez wszystkie rośliny z rodziny Rhododendron, a więc także przez Azalie.