Przydomowa hodowla Różaneczników.
Przydomowa hodowla Różaneczników okazuje się być zadaniem całkiem prostym, o niezbyt dużych wymaganiach. Jedyne, o czym trzeba tutaj pamiętać, to przede wszystkim prawidłowe przygotowanie gleby, czy też staranny dobór odpowiedniego stanowiska. Poza tymi kwestiami, w zasadzie nie musimy nawet za nadto przejmować się kwestiami związanymi z pielęgnacją. Różaneczniki, bardzo dobrze utrzymują się w naszej strefie klimatycznej, aczkolwiek trzeba będzie wybrać odpowiednie odmiany, gdyż nie wszystkie z nich będą sprawdzać się w uprawie ogrodowej. Pozostałe odmiany będą znowu sprawdzać się w uprawie doniczkowej. Zobaczmy zatem, jak podejść do tego zagadnienia, aby nasza domowa hodowla Różaneczników przynosiła nam wspaniałe efekty w postaci pięknych kwiatów.
Dobór odmian Różaneczników do uprawy ogrodowej.
W pierwszej kolejności należy skupić się na tym, aby wybrać odpowiednie odmiany Różanecznika, które będą nadawały się do uprawy ogrodowej. Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż w naszej strefie klimatycznej, będziemy mieć do czynienia z dość sporymi mrozami w sezonie zimowym. Nie wszystkie zaś odmiany Różaneczników będą sobie z takimi zakresami temperatur dobrze radzić. Dlatego też, my będziemy poszukiwać tylko i wyłącznie tych odmian, które będą w stanie wytrzymać dwudziestostopniowe i większe mrozy. Pozostałe odmiany możemy ewentualnie uprawiać w doniczkach, aby na czas mrozów schować je do pomieszczeń gospodarczych. Na wiosnę zaś, będziemy znowu mogli wystawić je do ogrodów, aby pięknie wyglądały i podnosiły poziom estetyki ogrodu.
Wybór stanowiska.
Kolejną kwestią będzie tutaj wybór odpowiedniego stanowiska nasadzenia. Różaneczniki będą wymagać stanowisk stosunkowo zacienionych i osłoniętych. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc stanowisko w sąsiedztwie innych, większych krzewów i drzew ozdobnych. Jedyne na co w tym przypadku należy zwrócić uwagę to kwestia systemu korzeniowego. Otóż sąsiad naszych Różaneczników powinien charakteryzować się głębokim systemem korzeniowym. Dzięki temu nie będzie konkurować z naszą rośliną o substancje odżywcze z gleby.
Przygotowanie gleby.
Skoro mamy już przygotowane odpowiednie stanowiska i wybrane odmiany, można przystąpić do nasadzenia. W tym celu trzeba będzie jeszcze zaopatrzyć się w odpowiednią glebę. Tutaj powinna ona charakteryzować się kwaśnym odczynem pH, bowiem taki jest ulubiony przez Różaneczniki. Oczywiście możemy kupić gotową mieszankę, jednakże w przypadku większej ilości nasadzeń pochłonie to sporo pieniędzy. Lepiej będzie więc przygotować ją samodzielnie, tym bardziej iż jest to proste. Bierzemy korę sosnową, nie odkwaszony torf, oraz kompost i mieszamy ze sobą w równych proporcjach. Tak przygotowaną mieszanką wypełniamy spory (0,75m średnicy i 0,75m głębokości) dołek i możemy nasadzić nasze Różaneczniki.
Podsumowanie
Generalnie rzecz więc ujmując, te trzy kroki sprawią, iż przydomowa hodowla Różaneczników będzie dla nas prosta i przyjemna. Jej efekty będą zadziwiać nie tylko nas, ale także wszystkich odwiedzających. Co dla niektórych może być ważne, nasz ogród będzie godny pozazdroszczenia, co będzie wyraźnie widać w oczach sąsiadów.