Oczyszczanie powietrza w warsztatach lakierniczych.
Jedną ze zdecydowanie ważniejszych kwestii w realizacji prac lakierniczych jest utrzymanie jak najbardziej czystej atmosfery roboczej wewnątrz pomieszczeń warsztatowych. Chodzi tutaj o pozbycie się z atmosfery maksymalnej ilości wszystkich zanieczyszczeń lotnych, które mogłyby wywierać negatywny wpływ na jakość realizowanych prac. Przede wszystkim, trzeba będzie przechwycić zanieczyszczenia pochodzenia zewnętrznego, poprzez odpowiednią filtrację w systemie wentylacji. Następnie poprzez zastosowanie filtrów sufitowych, podłogowych i ściennych, trzeba będzie przechwycić zanieczyszczenia powstające wewnątrz, oraz pozostałe, które nie zostały przechwycone na systemie filtracji zewnętrznej.
Dlaczego czysta atmosfera jest tak istotna?
Chodzi tutaj o kwestię procesu technologicznego nakładania kolejnych warstw lakieru. W tym szczególnym bowiem przypadku, mamy do czynienia z mgiełką lakierniczą, która jest kierowana na lakierowane płaszczyzny. Sprężone powietrze doprowadzone jest do zbiornika z lakierem, gdzie pod wpływem ciśnienia podnosi cząstki lakieru i kieruje je do dyszy pistoletu lakierniczego. Taka technologia gwarantuje o wiele lepsze efekty niż nakładania lakieru ręcznie przy pomocy pędzli. Przede wszystkim pozwala osiągnąć większą wydajność i lepszy poziom równomierności warstw lakieru.
Jeśli jednak do mgiełki lakierniczej skierowanej na lakierowaną płaszczyznę przedostaną się zanieczyszczenia lotne, będą one się z nią mieszać, i wraz z nią osiadać na lakierowanych płaszczyznach. Jest to przyczyną już wstępnego osłabienia jakości warstwy lakieru. Powierzchnia staje się mniej gładka i podatna na uszkodzenia mechaniczne czy też pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Poza tym, traci na tym znacznie estetyka wykonania. Słusznym jest więc dążenie do ograniczenia zanieczyszczeń lotnych do minimum, w celu osiągnięcia wysokiej jakości zarówno estetycznej, jak technicznej.
Filtry wewnętrzne dla lakiernictwa.
Pomijając już całkowicie kwestię filtracji zanieczyszczeń pochodzenia zewnętrznego, warto skupić się na zanieczyszczeniach pochodzenia wewnętrznego. Tutaj głównie chodzi o kruszący się tynk, wylewki, o pył z mebli drewnianych, czy też rdzę z różnych stalowych elementów. Poruszający się po warsztacie ludzie i maszyny, prowadzą do wzbijania tych zanieczyszczeń w powietrze, a przez to mogą one przedostawać się do strefy roboczej. Zanim jednak tam dotrą wielokrotnie jeszcze osiadają na ścianach, podłogach i sufitach. Tutaj więc można je skutecznie przechwycić. Trzeba w tym celu jednak zastosować odpowiedni filtr sufitowy dla lakiernika. Jest to specyficzny filtr osadowy, który przechwytuje lotne zanieczyszczenia osiadające na jego powierzchni. Tak samo działają wewnętrzne filtry ścienne i podłogowe, przy czym te ostatnie muszą dodatkowo charakteryzować się trwałością i odpornością na uszkodzenia ze względu na liczne zagrożenia w tym zakresie.
Generalnie jednak, filtr sufitowy dla lakiernika będzie w dużym zakresie rozwiązywać problem zanieczyszczeń wewnętrznych, zapewniając możliwość przechwycenia ich nawet w zakresie do 80%.