Popularność opakowań z tworzywa sztucznego.
Współcześnie, popularność opakowań z tworzywa sztucznego, stoi na bardzo wysokim poziomie. Są one bowiem wykorzystywane praktycznie w każdej branży. Zdecydowanie najbardziej, spopularyzowane są w branży spożywczej, gdzie znajdują zastosowanie w dystrybucji wszelkiego rodzaju płynnych produktów spożywczych. Napoje, woda, mleko i tym podobne produkty spożywcze, trafiają do nas najczęściej w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, z czego wynika tak wielka popularność opakowań z tworzywa sztucznego. Będziemy mogli też od razu rozprawić się z mitem, jakim jest stwierdzenie, że gdyby nie plastik, to nie mielibyśmy zanieczyszczenia środowiska.
Skąd bierze się tak wysoka popularność opakowań z tworzywa sztucznego?
Popularność opakowań z tworzywa sztucznego, wynika przede wszystkim z licznych zalet, jakimi się charakteryzują opakowania plastikowe. Musimy pamiętać, iż na chwilę obecną, jest to najlepsza firma opakowań dla produktów płynnych w branży spożywczej, czy też chemicznej. Wszelkiego rodzaju napoje, soki, woda, czy też mleko, dystrybuuje się właśnie w plastikowych butelkach. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku w przypadku chemii gospodarczej i przemysłowej, środki czystości, kosmetyki, oleje, płyny chemiczne. Wszystkie one będą sprzedawane w opakowaniach wytworzonych z plastiku. Zalety zastosowania opakowań z plastiku są wręcz przeogromne.
Przede wszystkim jest to najlżejsza forma opakowań o bardzo dobrej wytrzymałości, trwałości oraz odporności na uszkodzenia. Jakiekolwiek wypadki transportowe, bardzo rzadko prowadzą do zniszczenia produktów dystrybuowanych w opakowaniach z plastiku. Są tanie w produkcji, można je praktycznie bez końca poddawać procesowi recyklingu. Dzięki temu wszystkiemu, popularność opakowań z tworzywa sztucznego, jest właśnie tak wysoka.
Butelki plastikowe a ekologia.
Od wielu lat powtarzana jest opinia, iż to butelki i inne opakowania wykonane z tworzyw sztucznych, są odpowiedzialne za wysokie zanieczyszczenie mórz i oceanów. Jest jednak zupełnie inaczej. Same w sobie, opakowania wykonane z tworzyw sztucznych nie wpływają na zanieczyszczenie. Problemem jesteśmy my i nasze podejście do butelek plastikowych. Wysoka popularność opakowań z tworzywa sztucznego, sprawiła, iż proces ich produkcji jest łatwy a koszt bardzo niski. Do tego dochodzi brak odpowiednich regulacji prawnych, i w efekcie producenci oraz firmy korzystające z opakowań, nie muszą się przejmować losem zużytych opakowań. Wniosek jest tutaj dość prosty i niestety bardzo krytyczny dla systemu kapitalistycznego. Gdybyśmy zostawi kapitalistycznym przedsiębiorcom wolną rękę, to niestety doprowadziliby do zniszczenia naszej planety w imię swoich, krótkotrwałych zysków.
Wobec powyższego, konieczne jest uregulowanie kwestii recyklingu opakowań plastikowych. Skoro popularność opakowań z tworzywa sztucznego jest tak wysoka, to taka sama powinna być popularność ich ponownego wykorzystania. Oczywiście dla potrzeb przemysłu spożywczego trzeba będzie produkować nowe opakowania. Jednakże pozostałe branże mogą z powodzeniem wykorzystywać opakowania wytwarzane z materiału pochodzącego z recyklingu. Trzeba tylko nieco woli politycznej, aby wprowadzić odpowiednie regulacje prawne.
Podsumowanie.
Jednym słowem, opakowania z tworzywa sztucznego, same w sobie nie stanowią zagrożenia. Problemem jest system kapitalistyczny, nad którym trzeba pełnić kontrolę i przymuszać producentów do przetwarzania zużytych opakowań na materiał, z którego następnie można wytwarzać kolejne opakowania. Co ważne, nie tylko opakowania, bowiem z materiału z recyklingu, wytwarza się także przykładowo materiały geosyntetyczne i wiele innych produktów.