Jakość w lakiernictwie.
Jakość w lakiernictwie jest możliwa do osiągnięcia jedynie poprzez utrzymanie jak najwyższego poziomu czystości atmosfery roboczej w warsztacie. Strefa nakładania lakieru, powinna być jak najbardziej wolna, od wszelkiego rodzaju, lotnych zanieczyszczeń. Mogą one bowiem mieszać z mgiełką lakierniczą, a następnie osiadać wraz z nią na lakierowanych powierzchniach, prowadząc do znacznego pogorszenia jakości warstwy lakieru. Możemy więc powiedzieć, iż jakość w lakiernictwie, będzie w dużej mierze uzależniona od sprawnego działania systemów filtracji powietrza.
Jakość w lakiernictwie a filtracja powietrza.
Przede wszystkim więc, aby osiągnąć jak najwyższą jakość w lakiernictwie, musimy zadbać o sprawne działanie systemów filtracji powietrza. Zarówno powietrza wprowadzanego do warsztatu z zewnętrz, jak i powietrza będącego już wewnątrz. Zanieczyszczenia bowiem, mogą się przedostawać przez system wentylacji, jak również powstawać wewnątrz.
- Zanieczyszczenia pochodzenia zewnętrznego – aby się ich pozbyć należy zainwestować w odpowiedniej klasy filtry kieszeniowe, które będą w stanie skutecznie przechwytywać wszystkie zanieczyszczenia z powietrza wtłaczanego do wnętrza warsztatu.
- Zanieczyszczenia pochodzenia wewnętrznego – tutaj należy zainwestować w filtry sufitowe przeznaczone dla lakiernictwa, które skutecznie wyłapią zanieczyszczenia unoszące się wewnątrz warsztatu i zwiążą w swojej strukturze.
Skąd biorą się zanieczyszczenia wewnętrzne?
Jest to zdecydowanie najtrudniejszy rodzaj zanieczyszczeń do pokonania, a jednocześnie to na nich cierpi najbardziej jakość w lakiernictwie. Powstają one na skutek erozji różnorodnych elementów wyposażenia warsztatu. Każdy element drewniany, stalowy czy też betonowy, z czasem eroduje, na skutek czego, powstają drobne frakcje materiałowe, które można łatwo unieść w powietrze. Dzieje się to na przykład za sprawą przemieszczających się w warsztacie pracowników. W tym przypadku, każdy dostawca filtrów warsztatowych dla warsztatów lakierniczych dostarczy nam odpowiedniej jakości filtrów sufitowych, podłogowych oraz ściennych, które będą w stanie skutecznie przechwytywać tego rodzaju zanieczyszczenia. Dzięki temu będziemy mogli osiągnąć wysoki poziom czystości atmosfery roboczej, co pozwoli osiągnąć nam wysoką jakość w lakiernictwie.
Podsumowanie.
Można więc powiedzieć, iż jakość w lakiernictwie, jest przede wszystkim uzależniona od tego, w jaki sposób zadbamy o filtrację powietrza w warsztacie. Atmosfera wewnętrzna powinna być w jak największym stopniu wolna od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Przede wszystkim zaś chodzi o zanieczyszczenia lotne, które mogą mieszać się z mgiełką lakierniczą i prowadzić do osłabienia jakości nakładanych powłok lakierniczych. Dobrze przeprowadzona filtracja, będzie w stanie tym problemom zapobiec.