Ekologiczny brykiet drzewny.
Nowoczesny, w pełni ekologiczny brykiet drzewny, staje się obecnie bardzo popularnym materiałem opałowym. Głównie, wykorzystywany jest do ogrzewania naszych domów poprzez piece kominkowe. Oczywiście, sprawdza się przede wszystkim w budynkach dobrze ocieplonych, w których zapotrzebowanie na energię grzewczą nie jest zbyt wygórowane. Musimy bowiem pamiętać, iż ekologiczny brykiet drzewny, mimo wszystko, nie zapewni nam takiej samej wartości opałowej, jak chociażby węgiel kamienny. Z drugiej strony, musimy też podkreślić, iż w stosunku do węgla, to jest to materiał opałowy, generujący o wiele mniej zanieczyszczeń.
Dlaczego ekologiczny brykiet drzewny jest tak bardzo popularny?
Wynika to głównie z faktu tego, iż jest materiałem ekologicznym. W ostatnim czasie zaś, ma to dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych ogromne wręcz znaczenie. Wszyscy zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, iż to czym ogrzewamy nasze domy jednorodzinne, przekłada się na przyszłość całej planety. Nie możemy zaś rościć sobie prawa do jej zanieczyszczenia. W końcu jest ona także współwłasnością przyszłych pokoleń. Naszym obowiązkiem zaś, jest takie gospodarowanie jej zasobami, aby nadawała się do życia także za 50, 100 a nawet 5000 lat. Z tego też względu, ekologiczny brykiet drzewny, staje się coraz bardziej popularnym materiałem opałowym, wykorzystywanym w celach ogrzewania naszych domów jednorodzinnych.
Produkcja brykietu drzewnego.
Aby ekologiczny brykiet drzewny mógł powstać, niezbędne będą nowoczesne maszyny produkcyjne, czyli po prostu brykieciarki. Umożliwiają nam one wytwarzanie brykietu nie tylko z drewna, ale przede wszystkim z odpadów drewnianych, z produkcji tartacznej i stolarskiej. Wszelkiego rodzaju ścinki, wióry i trociny, możemy z powodzeniem przetwarzać na ekologiczny brykiet drzewny. Dzięki temu zaś, nie musimy prowadzić wycinek lasu przeznaczonych głównie do produkcji brykietu. Wycinki prowadzone są, jednakże chodzi o pozyskiwanie materiału budowlanego i meblarskiego. Odpad z tej produkcji zaś, jest następnie przetwarzany na ekologiczny brykiet drzewny.
Profesjonalna brykieciarka Briklis umożliwia nam skuteczne formowanie brykietu w procesie prasowania przy udziale wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia. Podczas prasowania, z surowca wyciskana jest żywica, stanowiąca w tym przypadku naturalne i ekologiczne lepiszcze do brykietu. Jest to kolejne rozwiązanie wpływające na wyższy poziom ekologiczności tego typu materiału opałowego.
Podsumowanie.
Ostatecznie więc, ekologiczny brykiet drzewny jest materiałem opałowym wytwarzanym głównie z odpadów z produkcji tartacznej oraz stolarskiej. Jedynym przypadkiem, kiedy brykiet jest wytwarzany bezpośrednio z drewna są sytuacje, kiedy drzewo z wycinki nie nadaje się do przetworzenia na materiały budowlany i meblarskie. Po prostu w przypadku kiedy drzewo jest znacznie zniszczone, uszkodzone bądź wykrzywione, trafia do produkcji brykietu. Dzięki temu zaś, ekologiczny brykiet drzewny, może być produkowany w odpowiednio dużych ilościach, w pełni zaspakajających aktualny popyt na rynku.