Leczenie otyłości.
Skuteczne leczenie otyłości to przede wszystkim prawidłowa diagnoza problemu. Musimy bowiem pamiętać, iż otyłość może mieć różne podłoże. Nie jest też do końca tak, iż na otyłość cierpią jedynie te osoby, które po prostu zbyt dużo jedzą. Generalnie, otyłość jest poważną i przewlekłą chorobą, której bez leczenia nie będziemy w stanie się pozbyć. Samo zaś leczenie otyłości jest czasochłonne, trudne i wymaga stosowania zróżnicowanych metod, w zależności od konkretnego pacjenta. Można powiedzieć, iż do każdego pacjenta należy indywidualnie dobrać metody leczenia otyłości, aby osiągnąć jak najlepsze efekty.
Czy leczenie otyłości może być skuteczne?
Jak najbardziej może. Aczkolwiek musimy podkreślić raz jeszcze, iż leczenie otyłości jest procesem żmudnym i długotrwałym. Wymaga odpowiedniego podejścia i silnej motywacji. Kluczowym czynnikiem będzie określenie przyczyny występowania otyłości w danym przypadku. Tylko wtedy bowiem możliwe będzie podjęcie odpowiednich działań, mających na celu likwidację przyczyn, co też przełoży się na zniwelowanie skutku w postaci otyłości.
Samo określenie czynników wywołujących otyłość u danego pacjenta może zając wiele tygodni. Dopiero po tym czasie, kiedy określone będą wszystkie przyczyny, można będzie wdrożyć spersonalizowane leczenie otyłości przy wykorzystaniu najróżniejszych metod i leków.
Kiedy mówimy o otyłości?
Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest jednak prawidłowe określenie otyłości. Z reguły możemy to określić poprzez współczynnik masy ciała BMI. Jest to wskaźnik, który określa ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Prawidłowy wzór na obliczenie BMI jest dość prosty. Musimy podzielić masę naszego ciała w kilogramach, przez wielkość wzrostu podniesioną do kwadratu. W wyniku dostajemy procentowy wskaźnik tkanki tłuszczowej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) możemy wyróżnić następujące stany związane z wskaźnikiem BMI.
- Poniżej 18,5 – niedowaga
- Między 18,5 a 24,9 – waga prawidłowa
- Między 25 a 29,9 – nadwaga
- Między 30 a 34,9 – otyłość I stopnia
- Między 35 a 39,9 – otyłość II stopnia
- Powyżej 40 – otyłość III stopnia (otyłość olbrzymia lub złośliwa)
Tak więc, każdy z nas może samodzielnie, w prosty sprawdzić czy nie ma otyłości, czy tez nadwagi i w razie jej stwierdzenia wybrać się do lekarza.
Leczenie otyłości.
Kwestią kluczową w procesie leczenia otyłości będzie przede wszystkim zmiana podejścia do codziennego życia. Poprzez zmianę niektórych czynników możemy zminimalizować procesy związane z otyłością a nawet całkowicie odwrócić ten proces.
- Zmiana nawyków żywieniowych – należy wdrożyć odpowiednią dietę, opracowaną przez dietetyka. Tak, aby przestać spożywać tylko 3 bardzo obfite posiłki w ciągu dnia. Poza tym, musimy także dokładnie obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne naszego organizmu i pilnować tej wartości przy codziennych posiłkach.
- Aktywności fizyczna – pozwala na spalanie zmagazynowanej tkanki tłuszczowi. Poza tym, aktywność fizyczna pozwala także poczuć się po prostu lepiej psychicznie, co w leczeniu otyłości jest także ważne.
- Ograniczenie sytuacji stresowych – stres, może także wywoływać problemy z otyłością. Bardzo często w sytuacjach silnie stresowych ludzie objadają się nadmiernie, co prowadzi w prostej drodze do otyłości.
- Leki farmakologiczne i ziołowe – dodatkowo możemy zastosować odpowiednie leki oraz zioła i otyłość zacznie stawać się coraz mniejszym problemem w naszym życiu.
Podsumowanie.
Okazuje się więc, iż leczenie otyłości jest jak najbardziej możliwe, aczkolwiek kłopotliwe i długotrwałe. Kluczowe będzie tutaj prawidłowe określenie przyczyn jej występowania i dopasowanie właściwych działań zaradczych. W każdym przypadku będą to działania indywidualnie dobrane do każdego pacjenta. Tylko w taki sposób, leczenie otyłości może się okazać wystarczająco skuteczne.