…bo życie lubi płatać „figle”
…i to nie do końca w dobrym znaczeniu tego słowa. Figle, jakie życie bardzo często nam płata są niestety negatywne i mają niekorzystny wpływ na to, co się u nas dzieje. W negatywnym rozumieniu tego słowa, figle to na przykład wypadki losowe – jak zwichnięcie kostki, nagła choroba podczas, kiedy musimy akurat być dyspozycyjni i tym podobne zdarzenia, które po prostu utrudniają nam życie. Nie są to jednak jeszcze tak poważne wypadki, jakie również mogą się zdarzyć. Życie bywa nieobliczalne i wielu z nas przekonało się już o tym na własnej skórze. Dlatego też nauczeni doświadczeniem, swoim lub doświadczeniem innych, jesteśmy już mądrzejsi i staramy się ubezpieczać. Wykupujemy ubezpieczenia na życie czy ubezpieczenia zdrowotne, dzięki którym następnie możemy po takim wypadku, mniej lub bardziej dotkliwym, otrzymać odszkodowanie. Nie jest to współmierne do stanu naszego zdrowia – zdrowie jest przecież bezcenne -0 ale wypłata odszkodowania w jakimś chociaż stopniu nam ten stan zdrowia rekompensuje. Ubezpieczamy siebie, ubezpieczamy nasze dzieci w szkołach, po to, by w razie czego mieć podstawy do ubiegania się o odszkodowanie. Ubezpieczają się również rolnicy, ale oni nie robią tego dobrowolnie. Rolnicy wykupują ubezpieczenie dlatego, że muszą.
Obowiązek rolnika
Każdy rolnik ma obowiązek ubezpieczyć swoje gospodarstwo rolne. Czy tak było zawsze? Oczywiście, że nie. Wszystkie przepisy, normy prawne ewoluują i są modyfikowane na bieżąco, w zależności od tego, co się dookoła nas dzieje. Zmieniają się przepisy drogowe, zmieniają się również przepisy prawa administracyjnego, a więc nic dziwnego, że z biegiem czasu zmieniają się również przepisy dotyczące rolnictwa i posiadania gospodarstw rolnych. Od pewnego czasu ubezpieczenie OC gospodarstwa rolniczego jest ubezpieczeniem obowiązkowym i żaden rolnik nie może odmówić jego wykupienia. W praktyce. Teoretycznie może to zrobić, ale chyba nie chce przekonywać się o tym, jakie będą konsekwencje, jeśli ten fakt wyjdzie na jaw. Grozi mu oczywiście kara, a rolnik nie po to ciężko pracuje na swoim gospodarstwie, by płacić kary. Lepiej więc zawczasu wykupić ubezpieczenie OC gospodarstwa rolniczego, zamiast później być „mądrym po szkodzie”.
Czy każde ubezpieczenie warte jest zakupu?
Teraz jednak pojawia się pytanie które ubezpieczenie OC gospodarstwa rolniczego kupić? Jest ich przecież tak wiele – wybór na rynku ubezpieczeń rolniczych jest ogromny i skąd taki prosty rolnik ma wiedzieć, które ubezpieczenie opłaca się wykupić, a które ma mniej korzystne warunki? Otóż nie musi sam podejmować decyzji – może skorzystać z porównywarki ubezpieczeń rolniczych. Taka porównywarka to stosunkowo nowe narzędzie pozwalające na znalezienie najbardziej korzystnego ubezpieczenia znalezionego na podstawie wprowadzonych przez każdego rolnika indywidualnych danych. Zostaje ono więc dostosowane do areału, stażu pracy rolnika i wielu innych czynników.