Ciekawostki o klockach Lego i tłumaczeniach
Klocki Lego to zabawka, z której można stworzyć wszystko to, co tylko sobie wymarzymy. Lego kojarzyć się może dla jednych z zabawą, dla innych również z nauką, sztuką, a nawet instrumentem finansowym jako środek inwestycyjny.
Ciekawostki o klockach Lego w liczbach
Z ciekawostek statystycznych warto wspomnieć, iż Lego jest największym na świecie producentem opon samochodowych, montowanych do swoich małych modeli samochodów z klocków. Każdego roku z taśm zjeżdża ponad 300 tysięcy mini-opon z czarnej gumy, które montowane są do aut i innych pojazdów marki Lego. Pod względem liczby pojazdów ani Fiat, ani żadna inna marka motoryzacyjna nie może konkurować z Lego. Różnica polega jedynie na skali.
Kolejną tego typu ciekawostką o klockach Lego jest fakt, iż Lego – jak dotąd – wyprodukowało ponad 8 miliardów minifigurek, czyli małych ludzików o żółtych główkach. Globalna liczba ludzików z Lego przewyższa zatem populację ludzką całej kuli ziemskiej, która wynosi obecnie 7,8 miliarda osób.
Ciekawostki językowe – pochodzenie i tłumaczenie nazwy klocków Lego
W przypadku genezy nazwy klocków Lego przyjmuje się, iż protoplasta firmy Lego, Ole Kirk Christiansen, podjął się złożenia dwóch duńskich wyrazów „Leg + godt”, które w tłumaczeniu na język polski oznaczają po prostu dobrą zabawę. Niebawem okazało się również, iż w języku łacińskim słowo „Lego” oznacza „Ja składam” lub „Ja tworzę”, co genialnie wpisuje się w status quo, którym klocki Lego obdarzają swoich budowniczych. Także wydawać może się sensowne pochodzenie nazwy klocków Lego od dopełniacza imienia ich twórcy – Olego.
Inwestycje w klocki Lego
Inwestowanie w klocki Lego wydaje się posiadać bardzo wysoki potencjał zyskowności. Pewne badania dowiodły, iż inwestycje w nowe, nie otwarte zestawy klocków Lego osiągają średnioroczną stopę zwrotu na poziomie aż 14%. To więcej niż w przypadku wszystkich innych instrumentów finansowych: lokat bankowych, akcji spółek giełdowych, jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, obligacji skarbu państwa, gry na zmianach kursów metali szlachetnych (Au, Ag, Pt, Ir) czy dewiz (kursów walut).