Czy warto zastosować grzejniki kanałowe w swoim domu jednorodzinnym?
Innowacyjne systemy grzewcze stosowane w domach jednorodzinnych, niejednokrotnie przyczyniać się będą do oszczędności jak i podniesienia poziomu komfortu oraz estetyki wystroju wnętrz. Tak jest na przykład z nowoczesnymi grzejnikami kanałowymi, które montowane są w płaszczyźnie podłogi, a więc nie będą nam zasłaniać ścian i prowadzić do ich czarnienia, wskutek osiadania spalonego kurzu. Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż zastosowanie grzejników kanałowych będzie rozwiązaniem bardzo korzystnym. Warto więc przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, aby bardziej precyzyjnie określić wszystkie wymagania w tym zakresie, oraz sprawdzić, czy w naszym przypadku będzie to rozwiązaniem aż tak bardzo korzystnym.
Montaż grzejników kanałowych.
Przede wszystkim, trzeba tutaj będzie zwrócić uwagę na kwestię samego montażu grzejników kanałowych. Chodzi nam o to, iż nie w każdych warunkach będzie to możliwe do zrealizowania. Aby grzejniki kanałowe można było bezproblemowo montować, musimy dysponować możliwością wycięcia w podłogach kanałów o głębokości co najmniej 10 cm, bez naruszenia struktury całej podłogi. Oczywiście w przypadku nowo budowanych budynków, takie kanały mogą być od razu zaplanowane, toteż nie będzie z tym większego problemu. Jednakże w przypadku budynków już istniejących nie zawsze taka możliwość będzie dostępna. Trzeba będzie więc sprawdzić czy możemy w ogóle myśleć o kwestii montażu tego typu ogrzewania w danym budynku.
Jeśli taka możliwość jest, to w zasadzie innych przeciwwskazań już nie będzie. Doprowadzenie zasilania i powrotu czynnika grzewczego nie będzie tutaj sprawiać większych problemów i trudności. Wystarczy niezbyt wymagająca przeróbka istniejącej instalacji, aby doprowadzić czynnik grzewczy do grzejników kanałowych.
Zalety stosowania grzejników kanałowych.
Wdrożenie ogrzewania kanałowego w swoich domach jednorodzinnych będzie nieść za sobą także konkretne korzyści dla domowników. Przede wszystkim jest to rozwiązanie bardziej efektywne energetycznie i podnoszące znacznie nasz komfort użytkowania budynku. Wewnątrz grzejnika kanałowego zamontowany jest wentylator, który zapewnia utrzymanie stałego przepływu powietrza przez nagrzewnicę. Zapewnia to sprawne ogrzewanie pomieszczenia i utrzymuje ciągły ruch powietrza w pomieszczeniu. W przypadku grzejników ściennych ruch ten jest wywoływany zjawiskiem konwekcji, skutkiem czego szybkość rozprowadzania powietrza w pomieszczeniu, uzależniona jest od temperatury czynnika grzewczego. Sam wentylator jest też cichy i energooszczędny, a więc nie wpływa na podniesienie kosztów, czy też obniżenie poziomu komfortu domowników.
Możemy więc powiedzieć, iż grzejniki kanałowe stanowią bardzo dobre rozwiązanie, którego wdrożenie w naszych domach jednorodzinnych będzie korzystnie wpływać nie tylko na nasz komfort, ale także na oszczędności płynące z tytułu podniesienie efektywności energetycznej całego systemu grzewczego.