Czystość atmosfery w warsztacie lakierniczym.
Realizacja prac lakierniczych, wymaga przede wszystkim utrzymania wysokiego poziomu czystości atmosfery wewnętrznej w warsztacie. Wynika to z faktu tego, iż wszelkie lotne zanieczyszczenia, mogą przedostawać się do strefy nakładania lakieru, a co za tym idzie, mieszać się z mgiełką lakierniczą. Skutkiem takiego mieszania będzie wyraźne obniżenie jakości oraz estetyki warstwy lakieru. Będzie on bardziej podatny na uszkodzenia, spękania i mniej odporny na działanie czynników atmosferycznych, chociażby takich jak silne nasłonecznienie. Dlatego też, aby osiągnąć wysoki poziom jakości realizowanych prac, koniecznością jest zastosowanie odpowiednie filtracji. Z jednej strony należy zadbać o to, aby w kanałach nawiewnych zawsze był czysty filtr kieszeniowy przechwytujący zanieczyszczenia zewnętrzne. Z drugiej zaś trzeba przeanalizować możliwość inwestycji w kabinę lakierniczą.
Filtracja powietrza doprowadzanego z zewnątrz.
Podstawą utrzymania czystości atmosfery wewnętrznej będzie prawidłowy poziom filtracji powietrza doprowadzanego do pomieszczeń warsztatowych z zewnątrz. Oczywiście będziemy mieć do dyspozycji odpowiedni system wentylacji. Trzeba jednakże zadbać o to, aby był on wyposażony w niezbędne filtry. Na każdym kanale wlotowym powietrza, tuż przy jego czerpni powinien być umieszczony filtr kieszeniowy. Przez jego kieszenie będzie przepływać tłoczone do wnętrza powietrza. Będzie on zatrzymywać wszystkie zanieczyszczenia pochodzenia atmosferycznego. Dzięki temu, powietrze doprowadzone do pomieszczeń warsztatowych, będzie w bardzo dużym zakresie już oczyszczone. Oczywiście pewne zanieczyszczenia w dalszym ciągu pozostaną. Poza tym będą także powstawać wewnątrz. Wobec tego też. System nawiewno-wywiewny z filtracją powietrza nie będzie jedynym rozwiązaniem, gwarantującym maksymalny poziom bezpieczeństwa. Trzeba będzie także zastosować inne rozwiązania, podnoszące poziom bezpieczeństwa.
Kabina lakiernicza do warsztatu
Jednym z takich rozwiązań będzie inwestycja w kabinę lakierniczą. Jest to nic innego jak dodatkowe pomieszczenie, skonstruowane wewnątrz warsztatu. Z reguły jest ono wyposażone w autonomiczny system filtracji powietrza doprowadzanego do wnętrza kabiny, jak i wewnętrznego kompresora. Skutkiem tego też, wewnątrz kabiny znajdziemy już jedynie śladowe ilości zanieczyszczeń, które w niewielkim zakresie będą wywierać negatywny wpływ na jakość realizowanych prac lakierniczych. Dodatkowo warto tutaj zaopatrzyć się także w odpowiednie filtr podłogowy do kabiny lakierniczej. Będzie on bowiem pochłaniać osiadającą mgiełkę lakierniczą. Dzięki temu nie będzie ona roznoszona po całym pomieszczeniu i nie wydostanie się na zewnątrz. Filtr podłogowy będzie także wychwytywać zanieczyszczenia wnoszone na sobie przez pracowników. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż pracownik zawsze może wnieść na swojej odzieży pył i kurz, którzy następnie, bardzo negatywnie będzie wpływać na jakość realizowanych w kabinie prac. Warto więc tego typu inwestycje starannie przeanalizować. Tym bardziej, iż może się to okazać jednym z najlepszych rozwiązań przyczyniających się do podniesienia jakości realizowanych prac.