Drukarki są przeszłością
W Europie powszechnie wiadomo, że od czasów Biblii Gutenberga maszyny do pisania były podstawowym wyposażeniem służącym do rozprowadzania różnorodnego pisma, gazet czy ulotek. Wszystko za sprawą ruchomej czcionki. Pierwowzory ówczesnych drukarek były wielkie z powodu umieszczenia mechanizmów odbijających litery na papierze wewnątrz owej maszyny. Przez wiele lat maszyny do pisania wykorzystywane były na całym świecie. Jednak historia druku sięga wiele głębiej w odmętach czasu.
Krótka lekcja historii.
Już w 2400 roku p.n.e w Babilonie posługiwano się pieczątkami. Pieczątki szybko pojawiły się również w Chinach, gdzie po wynalezieniu papieru zastosowano po raz pierwszy technikę estampażu. Odbijanie tekstów religijnych z kamiennych tabliczek na papier stało się bardzo popularne, co przyczyniło się do dalszego rozwoju estampażu, który stał się inspiracją dla druku. Zamiast całych stron, zaczęto odbijać pojedyncze znaki, co było wiele bardziej efektywne od pisania ręcznego. Wkrótce, w 868 roku wydrukowano w całości pierwszą książkę, Sutrę diamentową. W Azji na przestrzeni wieków powstawało wiele instytucji zajmujących się drukiem, lecz do Europy maszyny do pisania nie trafiły z Azji. Johanes Gutenberg wynalazł maszynę do pisania z wymienną czcionką, aparat do odlewania czcionek oraz prasy drukarskiej. Koncept rozwijany był aż do lat 80 XX wieku, gdzie zaczęto projektować pisma na komputerze, gdzie wykorzystanie maszyny do pisania było niemożliwe. Zmiana konceptu pisania wymusiła również zmianę w sposobie drukowania. Z drukowania w czasie realnym (przyciśnięcie przycisku powodowało odbicie litery na papierze) przeszliśmy w drukowanie najpierw projektowanie na komputerze, później dopiero przenoszone na papier.
Drukarki są teraźniejszością
Podobnie jak z maszynami do pisania, powstało wiele typów drukarek. Pierwszą była EARS, stworzona w Centrum Badawczym Xerox Palo Alto. Rozwiną on technologię Xero dodając do niego wiązkę laserową, tworząc drukarkę laserową. Drukarki rozwijały się od tamtego momentu w zastraszającym tempie. Na tonershop.pl można sprawdzić przykładowe drukarki, które powstały od tamtej pory i funkcjonują w czasach dzisiejszych. Można również sprawdzić materiały eksploatacyjne wykorzystywane do procesu drukowania, na przykład develop tn-312.
Drukarki są przyszłością
Chciałoby się rzec „Przyszłość to dziś”, i tak właśnie jest. Jeszcze niedawno nikt by nie pomyślał o technologii druku 3D, której popularność aktualnie rośnie. Drukarka ta wykorzystuje zaawansowane technologię, by przenosić zaprojektowane na komputerze modele 3D do świata rzeczywistego. Ludzie drukują w ten sposób zabawki, figurki, ale nie tylko. Znane są powszechnie przypadki, kiedy ojciec dla swojej córki wydrukował protezę brakującej kończyny, którą straciła w wypadku. Wydrukował protezę za KILKASET DOLARÓW zamiast kilku tysięcy. Jestem przekonany, że przyszłość drukarek to właśnie drukarki 3D i za niedługo, podobnie jak dziś drukarki 2D, każdy będzie mógł mieć w domu drukarkę 3D, i wydrukować sobie własną figurkę bądź protezę.