Ile dostaje się zdjęć z sesji fotograficznej?
Szukając fotografa porównujesz oferty. Różnice są nie tylko w cenie, ale w tym, co ta cena zawiera. Po pierwsze – umiejętności. Nie zawsze musi to iść w parze, bo jest wielu początkujących fotografów robiących bardzo dobre zdjęcia w niższej cenie lub doświadczonych z kilkunastoletnim stażem, którego na fotografiach… nie widać. Oczywiście najtańsze opcje niekoniecznie są dobre i nie można się na nie nastawiać. W końcu fotograf powinien dobrze przedstawić modela, aby ten był zadowolony ze zdjęć.
Dodatki
Większość fotografów proponuje sesje z makijażem, fryzurą oraz wcześniej dobraną stylizacją. Zwróć najpierw uwagę, czy na prezentowanym portfolio te elementy podobają ci się. Warto skorzystać z dodatków, bo podnoszą one atrakcyjność fotografowanej osoby. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo może „zrobić” makijaż, odpowiednie ubranie i że „zwyczajne” włosy nie będą dobrze prezentowały się na zdjęciach. Ty tego nie wiesz, więc zaufaj w tej kwestii specjalistom – zobaczysz kolosalną różnicę! Wydanie większej ilości pieniędzy jest w tym momencie jak najbardziej uzasadnione. Jak ocenić warsztat fotografa? Najlepiej przeglądając jego portfolio. Wpisując w wyszukiwarkę np. fotograf Wrocław, znajdziecie mnóstwo wyników.
Miejsce sesji
Najczęściej do wyboru jest plener bądź studio. Często cena jest niezależna, czego powodem jest posiadanie studia na własność. Co innego wynajem na godziny – wtedy cena sesji w studiu może być wyższa. Również jeśli zdecydujesz się na sesję zdjęciową w zamku, apartamencie czy innym publicznym miejscu, mogą się z tym równać dodatkowe opłaty.
Ilość zdjęć
Większość fotografów oddaje po sesji zdjęcia wyłącznie obrobione. Niektórzy dodają do tego jeszcze kilkadziesiąt surowych. Niech nie kusi cię ta ilość. Nieobrobione fotografie nie mają żadnej wartości. Często przedstawiają modelkę z przymkniętymi oczami, w niekorzystniej pozie, są źle wykadrowane. Właśnie dlatego się ich nie obrabia. Fotograf wybiera tylko najlepsze i najkorzystniejsze dla ciebie. Selekcjonuje je tak, aby każde zdjęcie było inne. Ilość tych obrobionych zależna jest również do ilości stylizacji. Jeśli stylizacja jest tylko jedna, nie ma sensu obrabiania kilkudziesięciu takich samych zdjęć.