Jak przebiega brykietowanie?
Proces brykietowania, czyli wytwarzania brykietu drzewnego z odpadów takich jak wióry czy też trociny jest stosunkowo prosty. Nie znaczy to jednak, iż nie ma żadnych wymagań technologiczny. Ma i to całkiem spore. Przede wszystkim należy tutaj odpowiednio przygotować niezbędną infrastrukturę produkcyjną. Podstawową kwestią będzie tutaj prawidłowe przygotowanie pomieszczeń do magazynowania i produkcji brykietu oraz zakup brykieciarek. Będzie to rzecz jasna pochłaniać stosunkowo sporo funduszy. Jednakże, przy odpowiednim podejściu, z całą pewnością będzie możliwe osiągnięcie wysokiego poziomu jakości wytwarzanego brykietu. Samo zaś brykietowanie będzie przebiegać sprawnie i wydajnie, zapewniając nam dobre warunki do wydajnej pracy.
Przygotowanie pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych.
Tak jak już wspomnieliśmy, kluczem do sukcesu w produkcji brykietu, będzie prawidłowe przygotowanie odpowiednich pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych. Jest to o tyle istotną kwestią, iż w tym przypadku musimy zadbać o prawidłowo wentylowane i suche pomieszczenia. Magazynowanie materiału wsadowego, czyli wszelkiego rodzaju wiórów, trocin i zrębków drzewnych, powinno zagwarantować bezpieczeństwo przed wilgocią. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie dodatkowe przygotowanie pomieszczenia suszarni, jeśli będziemy mieć do czynienia z mokrym materiałem wsadowym, co także może się przecież zdarzyć. Wartym podkreślenia jest tutaj także to, iż samo brykietowanie powinno także przebiegać w suchych warunkach. Czyli musimy przygotować pomieszczenia produkcyjne i magazynowe w taki sposób, aby były zabezpieczone przed wilgocią. Będzie to oczywiście pociągać za sobą pewne koszty. Niemniej jednak, dzięki tym inwestycją, sam proces brykietowania będzie stabilny, a w efekcie otrzymamy brykiet bardzo dobrej jakości zapewniający nam idealne wręcz warunki do jego spalania.
Proces brykietowania
Ważnym elementem będzie tutaj samo brykietowanie, czyli proces, w ramach którego wióry, trociny i zrębki będą przetworzone w brykiet drzewny. W tym procesie, materiał wsadowy po uprzednim wysuszeniu, trafia do brykieciarek, gdzie zostaje poddany prasowaniu. Dzieje się to przy udziale wysokiej temperatury i dużego ciśnienia. W toku prasowania, z wiórów i trocin wyciskana jest żywica, która następnie stanowi naturalny klej spajający kostki brykietu w całość. Jeśli dostarczymy zbyt mokrego materiału wsadowego, istnieje ryzyko, iż woda negatywnie wpłynie na żywicę, przez co połączenie spajające brykiet będzie zbyt słabe. W wyniku tego, brykiet będzie bardzo kruchy i trudny do magazynowania, a co gorsza, także do spalania. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby proces przygotowania materiału wsadowego zapewnił maksymalne jego osuszenie, będzie się to bowiem przekładać na efektywność produkcji oraz jakość produktu końcowego.