Jak schudnąć, by na powrót nie przybrać na wadze?
Dukan pracował nad swoją metodą odchudzania wiele lat. Udoskonalał ją w każdym szczególe. Po tym, jak został opracowany sposób na to, by schudnąć, przyszedł czas na to, by pomyśleć o tym, co zrobić, by kilogramy nie powróciły. Dieta Dukana została więc rozszerzona o dwie fazy, które miały zapobiec ponownemu przybieraniu na wadze. Są to kluczowe fazy diety, ale coś jeszcze, o czym wiele osób nie wie, a Dukan dochodził do tego przez wiele lat badań.
Wymarzoną wagę powinien wyliczyć specjalista z zakresu dietetyki
Niezwykle ważnym aspektem diety jest waga, którą się chce osiągnąć. Najczęściej jest tak, że osoba otyła sama określa to, ile kilogramów chce schudnąć. Jest to katastrofalne podejście i bardzo nierozsądne. Dukan przez wiele lat badań i doświadczeń dochodził do tego, jak ustalić prawidłową wagę i ile można zrzucić kilogramów. Wynikiem wieloletniej pracy stały się odpowiednie wyliczenia, których dokonuje się w oparciu o wiele różnych aspektów.
Odpowiednia waga- co to oznacza?
Czym odznacza się odpowiednia waga? Zasady diety dukana mówią, że musi być osiągalna i możliwa w utrzymaniu. Kilkadziesiąt lat pracy uświadomiło mu, że te dwie kwestie nie są tym samym. Żeby określić właściwą wagę, należy uwzględnić elementy, które przyczyniły się do nadwagi,a także indywidualne uwarunkowania i fizjologiczne możliwości człowieka. Nie jest to łatwe, dlatego odpowiednią wagę powinien wyliczyć specjalista. W odpowiedzi na ten problem, dukana stworzył kanał komunikacyjny, coaching, w którym poznaje on osobę od A do Z. Wie o niej wszystko i to dzięki temu jest w stanie poprowadzić ją do wymarzonego celu, jakim jest utrata zbędnych kilogramów.
Jakie elementy wpływają na wagę właściwą?
Pierwszy z nich, to płeć osoby otyłej. Kolejnym elementem jest wiek osoby w momencie rozpoczynania odchudzania. Wielu ludzi nie ma świadomości, że w wieku 60 lat nie jest możliwe utrzymanie wagi, którą miało się w wieku lat 20.
Bardzo ważna jest historia nadwagi konkretnej osoby tym bardziej, jeśli korzystała ona już wcześniej z wielu diet. Organizm uodparnia się przed odchudzaniem po każdej przeprowadzonej diecie.
Kolejnymi elementami, które brane są pod uwagę w wyliczeniach, to waga i wzrost w momencie rozpoczynania terapii odchudzającej.
Bardzo ważny jest wiek, w którym pierwszy raz pojawiła się nadwaga. Im wcześniej zacznie się tyć, tym trudniej pozbyć się zbędnych kilogramów.
Istotną rolę odgrywa również kwestia dziedziczenia. Jeśli ktoś posiada genetyczne predyspozycje do tycia, to takiej osobie jest dużo trudniej schudnąć. W związku z tym, inaczej wygląda jej sposób odchudzania się.
Rzadko kto wie, że znaczenie ma grubość kości. Ciężar szkieletu jest częścią wagi konkretnej osoby.. Dwie osoby o takim samym wzroście, ale o innym ciężarze szkieletu, nie mogą mieć takiej samej wagi właściwej.
Innym ważnym czynnikiem, który ma ogromny wpływ na wyliczenie odpowiedniej wagi, to liczba przebytych ciąż. Każda kolejna ciąża podwyższa możliwą do ustabilizowania wagę co najmniej o 1 kilogram.
Jest jeszcze jedna kwestia, na którą zwrócił uwagę doktor Dukan. Chodzi o to, że organizm posiada pamięć. Jeśli osoba otyła, na różnych etapach życia osiągała różną wagę, to organizm zawsze będzie dążył do jej przywrócenia. Jeśli osoba otyła ważyła kiedyś 120 kilogramów, a w obecnym momencie waży 50 kilogramów, to organizm będzie dążył do odzyskania tej wysokiej wagi. Będzie mu tym łatwiej, jeśli wymarzona waga osoby, która schudła, będzie zbyt niska w stosunku do maksymalnej osiągniętej wagi w życiu. Wniosek z tego taki, że ustalając wagę właściwą, którą chce się osiągnąć, należy być realistą. Niemożliwe jest utrzymanie wagi na poziomie 50 kilogramów, jeśli ktoś kiedyś ważył 120 kilogramów.
Bez wagi właściwej nie można przeprowadzić kuracji odchudzającej z długotrwałymi wynikami
Każda osoba ma inną wagę właściwą. Nikt nie jest taki sam i nie ma takich samych uwarunkowań i możliwości fizjologicznych. Na podstawie wszystkich istotnych elementów oblicza się odpowiednią wagę i tylko dzięki temu jest możliwość, by schudnąć i wagę utrzymać.