Jak ważny jest lider w wieloosobowym zespole?
Specyfiką bardzo wielu zawodów jest konieczność pracy w wieloosobowych grupach – niezależnie od tego, czy pracuje się nad mniejszym czy większym projektem, lider w zespole tego typu pełni ważną rolę. Nie może się bowiem zdarzyć sytuacja, w której każdy z członków grupy ma równe uprawnienia i tę samą władzę decyzyjną. Zawsze musi być ktoś taki, kto zapanuje nad innymi i spośród wszystkich pomysłów wyselekcjonuje tylko te, które obiektywnie są dobre i możliwe do wprowadzenia w życie.
Zadaniem lidera zespołu nie jest jednak wyłącznie nadzorowanie pracy innych – w idealnym zespole jest on integralną częścią drużyny, pracującą dokładnie tak ciężko, jak każdy inny jej członek. Lider pełni jeszcze jedną ważną rolę, którą jest tak zwany mentoring. Jego zadaniem jest poprowadzenie bardziej potrzebujących członków drużyny za rękę i pokazanie im, w jaki sposób mogą się przydać w danym projekcie.
Zważywszy na to wszystko można powiedzieć, iż lider w zespole wcale nie ma łatwo. Nie tylko musi być integralną częścią zespołu i pracować nad sukcesem danego projektu, ale także dbać o to, by każda inna osoba w zespole działała efektywnie i w pełni wykorzystywała swoje umiejętności i możliwości. Jest to zatem rola bardzo ważna – to na barkach lidera spoczywa bowiem pełna odpowiedzialność za sukces lub porażkę danego przedsięwzięcia.
Nie ma co owijać w bawełnę – choć pozycja lidera jest czymś, o czym marzy każdy ambitny członek zespołu (bo jest lepiej płatna, zapewnia większy prestiż i pozwala na jeszcze większy rozwój), wiąże się z nią wiele konsekwencji i nie każda z nich jest pozytywna. Zanim zatem zamarzymy o zostaniu liderem, pomyślmy dwa razy, czy jesteśmy w stanie wytrzymać stałą presję.