Kiedy używamy kotylionów
Każdy większy bal czy uroczystość nie może obejść się bez kotylionów. Ten stylowy dodatek świetnie uzupełnia odświętny ubiór, jak również podnosi rangę święta. Pomimo częstego wykorzystywania niewiele osób zna historię tej ozdoby. Kotyliony w dziewiętnastym wieku były wykorzystywane w czasie zabawy tanecznej, która polegała na odszukaniu w tłumie tańczących drugiej osoby o takich samych barwach ozdoby.
Z czasem ozdobne rozetki przypinane do piersi zdobywały również inne zastosowania. Często były przypinane do piersi w czasach ważnych dla narodu, np. w czasie powstań. Stąd z czasem biało-czerwone kotyliony stały się z czasem symbolem naszych świąt państwowych. Innym zastosowaniem tej ozdoby – chyba najbardziej obecnie rozpowszechnionym – jest dekoracja nią w czasie różnego typu konkursów i wystaw. Są one nieodłącznym elementem zawodów jeździeckich, w których wykorzystuje się szczególny rodzaj kotyliona: różnokolorowa rozetka jest połączona z długą wstążką. Jest ona mocowana do końskiej uzdy. Taki rodzaj kotyliona nazwa się floo lub flot (słowo pochodzi z języka francuskiego).
Takiego typu odznaczenie jest również używane w przypadku innych wydarzeń związanych ze zwierzętami, np. w czasie wystaw lub konkursów. Kotyliony są w takich przypadkach formą nagrody – tak jak medale, puchary czy plakietki w innych typach zawodów. Rozetka posiada tę zaletę, że w środku koła może posiadać dowolny nadruk, dzięki czemu staje się ona również ciekawą pamiątką po tego typu zawodach.
Oprócz tych szczególnych zastosowań kotyliony mogą być elementem uświetniającym właściwie każde większe wydarzenie. Każdy bal karnawałowy czy wesele uzyska odpowiednią rangę za sprawą tej prostej ozdoby. Dodatkową zaletą w tych przypadkach jest fakt, że kotylion może być miłą pamiątką po tego typu wydarzeniach. Warto więc zadbać o tak niewielki szczegół, który może tyle zmienić.