Marmur jako materiał stosowany w wykończeniach wnętrz.
Marmur to jeden z bardziej popularnych materiałów kamiennych stosowanych coraz powszechniej w wykończeniach wnętrz. Co prawda koszt realizacji wykończeń marmurowych jest stosunkowo wysoki, jednakże pozostałe zalety i korzyści płynące z takiego rozwiązania, w zupełności rekompensują tę jedną wadę. Warto sobie tutaj więc powiedzieć nieco więcej na temat poszczególnych korzyści płynących z zastosowaniu marmuru. Warto wyliczyć t elementy wykończenia wnętrz, do których wykonania można zastosować marmur. Może się bowiem okazać, iż także w naszym domu będzie to dobrym pomysłem na uatrakcyjnienie estetyki wykończenia wnętrz mieszkalnych.
Do jakich elementów wykończenia wnętrz można zastosować marmur?
W pierwszej kolejności powiemy sobie nieco więcej na temat tego, jakie wykończenia wnętrz, można wykonywać z marmuru. Jest tego stosunkowo sporo, toteż warto sobie wszystkie wyliczyć. Oczywiście niektóre będą bardziej popularne, inne mniej. Wszystkie jednakże przyczyniają się znacznie do podniesienia estetyki wystroju wnętrz naszych domów i mieszkań. Tak więc, zdecydowanie najczęściej, marmur służy do wykonywania następujących elementów wykończenia wnętrz:
- Schody wewnętrzne i zewnętrzne
- Posadzki w pomieszczeniach mieszkalnych
- Parapety okienne
- Blaty i zlewozmywaki kuchenne
- Zabudowa armatury łazienkowej.
- Płytki ścienne i podłogowe
Oczywiście możemy się także zetknąć z zastosowaniem marmuru przy wykończeniu zewnętrznym. Bardzo często wykonywanie z niego będą płytki tarasowe, czy też nawet płytki elewacyjne. W każdym z tych zastosowań, jest to materiał bardzo dobry i charakteryzujący się bardzo dobrymi parametrami technicznymi.
Korzyści płynące z zastosowaniu marmuru w wykończeniach wnętrz.
Jak już o tym wspomnieliśmy, marmur będzie także nieść za sobą stosunkowo sporo korzyści. Jest to bowiem naturalny kamień, a więc będzie posiadać wiele cech charakterystycznych dla tego materiału. Przede wszystkim jest twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zapewnia nam to względnie duży poziom bezpieczeństwa użytkowania. Ciężko będzie doprowadzić do uszkodzenia marmurowej posadzki, bez wyraźnego zamiaru podjęcia takiego działania. Mimo swojej twardości jest względnie podatny na obróbkę mechaniczną, dzięki czemu, płyty marmurowe, wykorzystywane w wykończeniach, mogą być precyzyjnie docinanie, szlifowane i polerowane. Jest bardzo trwały. Nie ulega szybkiej degradacji pod wpływem czasu i innych czynników zewnętrznych. Można to potwierdzić chociażby tym, iż do dziś przetrwały marmurowe posadzki z czasów nawet starożytnych. Ostatecznie zaś, jest to kamień bardzo estetyczny i łatwy do utrzymania w czystości. Nie trzeba stosować żadnych specjalnych środków. Wystarczą standardowe środki czystości, aby nasze posadzki, blaty, parapety i chody marmurowe, zachwycały swoją estetyką i czystością.