Materiały geosyntetyczne w budownictwie drogowym.
Współcześnie, podczas realizacji nowych inwestycji drogowych, wykorzystywane są coraz powszechniej materiały geosyntetyczne. Są to specjalne materiały z tworzyw sztucznych, często wytwarzane z materiału pozyskanego w procesie recyklingu. Zapewniają one w wielu przypadkach przede wszystkim podniesienie trwałości nowo budowanych dróg i autostrad, co jest zawsze bardzo korzystne. Pozwalają rozwiązywać konkretne problemy geologiczne, na które trafiamy podczas prac związanych z budownictwem drogowym. Wykorzystując więc, nowoczesne materiały geosyntetyczne, zapewniamy sobie zwiększenie trwałości poszczególnych inwestycji drogowych, a to jak zawsze, będzie wpływać na obniżenie kosztów eksploatacyjnych.
Jakie materiały geosyntetyczne są stosowane najczęściej?
Zdecydowanie najbardziej popularne geosyntetyki stosowane do budowy dróg, to oczywiście geosiatki. Są to specjalne siatki wykonywane z włókien polipropylenowych czy też polietylenowych, które zapewniają możliwość wzmocnienia, jak również stabilizacji poszczególnych warstw gruntu czy też podbudowy drogowej. Ich wdrożenie do projektu budowy drogi nie jest wymagające. Po prostu geosiatka jest wykorzystana w zakresie wzmocnienia pierwszej warstwy podbudowy, co zapobiega jej przemieszczaniu się (pełzaniu), czy też osiadaniu w mniej stabilnym gruncie. Dzięki temu też, nawierzchnia drogowa będzie o wiele bardziej trwała i odporna na uszkodzenia eksploatacyjne.
Ponadto, materiały geosyntetyczne stosowane w budownictwie drogowym, będą także zabezpieczać konstrukcje przed negatywnym wpływem wody opadowej oraz gruntowej. W tym przypadku są wykorzystywane systemy drenażowe, oparte o maty drenażowe Tencate Polyfelt DC oraz Megadrain. Możemy także wykorzystać maty antyerozyjne, celem zabezpieczania okolicznych nasypów ziemnych, aby ziemia nie była z nich wypłukiwania w trakcie opadów atmosferycznych i nie zamulała infrastruktury drogowej.
Generalnie, materiały geosyntetyczne są obecnie bardzo popularne w budownictwie drogowym i nie tylko. Gwarantują znaczne podniesienie efektywności realizowanych prac, oraz trwałości poszczególnych konstrukcji.
Gdzie jeszcze stosowane są geosyntetyki?
Oczywiście materiały geosyntetyczne będą stosowane nie tylko w budownictwie drogowym. Ich zastosowanie jest o wiele szersze, a wynika głównie z doskonałych właściwości w wielu sytuacjach. Stosowane będą więc także w przypadku realizacji inwestycji takich jak: budowa murów oporowych, składowisk odpadów, wzmacnianie brzegów rzek, jezior i sztucznych zbiorników oraz cieków wodnych.
Podsumowanie.
Trzeba tutaj więc przyjąć założenie, iż materiały geosyntetyczne, będą w najbliższym czasie, jeszcze bardziej zdobywać popularność. Tym bardziej, iż regularnie prowadzone są badania, nad nowymi obszarami ich zastosowań, jak również nad unowocześnianiem ich w zakresie konstrukcji. Tak, aby osiągać jeszcze lepsze parametry techniczne zastosowanych materiałów geosyntetycznych.