Narzędzia malarskie i ich eksploatacja.
Każdy z właścicieli domów jednorodzinnych czy też nawet w wielu przypadkach mieszkań, z reguły sam przeprowadza ewentualne prace remontowe w swoich pomieszczeniach mieszkalnych. Za wyjątkiem oczywiście specjalistycznych prac związanych z instalacjami elektrycznymi, wodnymi, czy tez gazowymi. Mamy tutaj na myśli kwestie związane z przeprowadzeniem zwykłego odświeżenia ścian, uzupełnienia ubytków, pozbycia się pęknięć, itp. Aby jednak było to możliwe, koniecznością jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i minimalnego chociażby doświadczenia w prowadzeniu tego typu prac. w przeciwnym bowiem razie, nawet przy maksymalnym poziomie staranności, nie będziemy w stanie osiągnąć zadowalających efektów realizowanych prac.
Przygotowanie do malowania pomieszczeń.
Oczywiście wszystko zacząć należy tutaj od starannego przygotowania się do realizacji prac malarskich. W tym zaś aspekcie musimy po kolei wykonać cały szereg czynności, które będą przekładać się na prawidłowe przygotowanie do prac malarskich.
- Opróżnienie pomieszczenia z wszystkich zbędnych mebli
- Zabezpieczenie podłóg, drzwi i okien folią i taśmą malarską
- Usunięcie nadmiernej ilości starej farby ze ściany (jeśli na ścianie mamy 4-5 warstw, koniecznością jest ich usunięcie)
- Szpachlowanie nierówności i uzupełnianie ubytków
- Szlifowanie gipsowanych miejsc
- Gruntowanie powierzchni w celu wyrównania chłonności podłoża.
Mamy tutaj więc kilka ważnych kroków, które powinniśmy wykonywać w takiej a nie innej kolejności, co pozwoli nam na prawidłowe przygotowanie się do realizacji prac malarskich. W zasadzie, to każdy element na liście powyżej jest tutaj tak samo ważny i istotny, wobec czego na każdy musimy zwrócić tak samo uwagę. Jeśli wszystkie punktu zostaną zrealizowane starannie i precyzyjnie, można będzie przystąpić do właściwego już malowania ścian, które także do najprostszych zadań nie należy. Będzie ono od nas wymagać pewności w posługiwaniu się szczotkami i pędzlami, co nie każdy będzie mógł poprawnie zrealizować.
Malowanie ścian.
Jak już wspomnieliśmy, ostatecznym krokiem będzie tutaj realizacja procesu malowania ścian. Musimy jednakże pamiętać, iż do tego zadania będziemy potrzebować kompletu narzędzi malarskich, które można podzielić na trzy grupy, stosowane w nieco odmiennych przypadkach.
- Wałki malarskie – stosowane do malowania dużych powierzchni płaskich, o gładkiej strukturze. Rozległe ściany z gładzi gipsowej lub tez płyt G-K, najszybciej pomalujemy właśnie za pomocą wałków. Są one także o wiele bardzie oszczędne niż inne narzędzia, toteż wydajność farby będzie się diametralnie w tym przypadku zwiększać.
- Szczotki malarskie – o wiele lepsze w przypadku zastosowania w malowaniu ścian o większej porowatości. Szczotki ułatwiają nam dotarcie do najbardziej trudnych miejsc na powierzchni sciany. Malowanie szczotkami jest dłuższe i bardziej wymagające.
- Pędzle – ostatecznie zawsze przychodzi pora na pędzel w dłoni malarza, bowiem na samym końcu zawsze będziemy mieć do czynienia z pracami wykończeniowymi. Dobry pędzel pozwoli nam dotrzeć na bardziej niedostępnych miejsc. Oczywiście musimy tutaj zwrócić uwagę na kwestię tego, aby pędzle przez nas stosowane były jak najwyższej jakości.
Jeśli umiejętnie dobierzemy narzędzia w zależności od rodzaju realizowanych prac, to w zasadzie będziemy mieć 50% sukcesu z głowy. Potem pozostanie nam już tylko wypracować dobrą technikę samego, właściwego już malowania.