Nowoczesne opakowania z tworzywa PCR.
Opakowania z tworzywa sztucznego zdominowały nasz współczesny świat. Praktycznie każdy produkt, który obecnie kupujemy w sklepach, dostępny jest właśnie w tego typu opakowania. W pewnym sensie przyniosło to ogromne korzyści całej ludzkości. Aczkolwiek z drugiej strony stało się jej zmorą. Ciągła produkcja nowych, tanich i jednorazowych opakowań z tworzywa sztucznego, doprowadziła do strasznego zanieczyszczenia świata. Na szczęście, obecnie dostępne są już w ogólnym użytku opakowania z PCR. Są to takie same opakowania z tworzywa sztucznego, jednakże w tym przypadku, mamy do czynienia z tworzywem pochodzącym z recyklingu.
Czy recykling tworzywa sztucznego jest opłacalny?
Oczywiście, że jest opłacalny. W przeciwnym razie nikt by się takiej produkcji nie podejmował. Co również istotne, tworzywo PCR niesie za sobą większe korzyści, niż tylko niższe koszty produkcji. Do najważniejszych zalet tego typu tworzywa należy tutaj niewątpliwie zaliczyć następujące kwestie:
- Ograniczenie wydalania dwutlenku węgla do atmosfery – przy produkcji tworzywa PCR wydziela się około 50% mniej CO2, co ma istotny wpływ na spowolnienie efekty cieplarnianego.
- Ograniczenie zanieczyszczenie środowiska naturalnego – dotychczas, zużyte opakowania nie miały żadnego zastosowania, a więc masowo trafiały do lasów, rzek, jezior, mórz i oceanów podnosząc znacznie poziom ogólnego zanieczyszczenia planety. Przetwarzanie zużytych opakowań na nowe tworzywo PCR zapewnia znaczne ograniczenie zanieczyszczeń.
- Wielokrotność użytkowania – chyba najważniejszą cechą jest to, iż z tworzywa PCR możemy w dalszym ciągu wytwarzać kolejne tworzywa PCR. Z każdego opakowania wykonanego z tworzywa PCR, możemy praktycznie bez końca wytwarzać tworzywa a następnie kolejne opakowania.
Należy więc przyznać, iż opakowania z PCR to przyszłość, która zapewnia nam o wiele lepszy poziom ekologii. Pozwala na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Pozostaje jedynie kwestia zmuszenia użytkowników do tego, aby zużyte przez siebie opakowania oddawali do recyklingu, zamiast wyrzucali je do lasu czy też do morza.
Jak wdrożyć system recyklingu powszechnego?
Aby opakowania z PCR mogły na stałe zadomowić się w naszym przemyśle, potrzeba przede wszystkim zdecydowanych działań politycznych. Użytkownicy, czyli konsumenci, muszą mieć poważny pretekst do tego, aby zużyte przez siebie opakowania z tworzyw sztucznych oddawać do recyklingu. Najlepszym rozwiązaniem będzie nałożenie na każde opakowanie kaucji zwrotnej. Dzięki temu, klient chcąc odzyskać swoje pieniądze będzie musiał pofatygować się do skupu. Optymalnym rozwiązaniem byłby interwencyjny skup obwoźny. Dokładnie tak jak ma to miejsce obecnie przy selektywnej zbiórce odpadów. Wystarczy tylko, aby konsumenci pakowali opakowania z tworzywa sztucznego do odpowiedniego worka, a następnie mogą odzyskać swoje pieniądze na przykład w formie upustu na opłaty za wywóz nieczystości, czy też podatku gruntowego. Oczywiście samorządy w wielu przypadkach mogłyby tego typu rozwiązania wdrożyć, jednakże do tego najpierw niezbędne są odpowiednie przepisy prawa. Obecnie zaś, przy aktualnym rządzie raczej nie ma co liczyć na to, iż ktoś się zajmie ochroną środowiska.