Odwadnianie z zastosowaniem igłofiltrów.
Prowadzenie odwodnień we współczesnym budownictwie wymaga stosowania odpowiednio nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Szczególnie w przypadku prowadzenia prac budowlanych w terenie podmokłym, o wysokim poziomie wody gruntowej. W takich sytuacjach, realizacja prac wymagać będzie uprzedniego pozbycia się wody z gruntu. Aby to osiągnąć należy zastosować technologię odwadniania igłofiltrami. Poprzez odpowiedniej klasy i wydajności pompy do odwadniania igłofiltrami, będziemy mogli sprawnie i odpowiednio szybko pozbyć się wody gruntowej, utrudniającej prowadzenie jakichkolwiek prac ziemnych. Jednym słowem w tym przypadku, odwadnianie igłofiltrami, będzie rozwiązaniem idealnym.
Jak przebiega odwadnianie z zastosowaniem igłofiltrów.
Aby zrozumieć zasadę działania odwadniania igłofiltrami, trzeba będzie sobie wyszczególnić wszystkie składowe elementy, całego, kompletnego zestawu igłofiltrowego. Podstawowych elementów będzie tutaj trzy, a są to po kolei:
- Igłofiltry – czyli elementy robocze, wpłukiwane do gruntu. Są to rury z PCV o średnicy 32 lub 63 mm, wprowadzone na głębokość ok. 4m do gruntu. To one odpowiadają za odsysanie wody z gruntu.
- Kolektory ssawne – do nich podłączone są wszystkie igłofiltry w danej ścianie ssącej.
- pompy próżniowe do igłofiltrów – odpowiednio wydajne agregaty pompowe, które gwarantują wytworzenie podciśnienia w całej instalacji. Ich zastosowanie będzie tutaj kluczowe z punktu widzenia wydajności odwadniania, czy też obniżania poziomu wody gruntowej.
Pompy do odwadniania igłofiltrami będą tutaj wytwarzając podciśnienie w instalacji, doprowadzać do zasysania wody gruntowej a następnie będą ją tłoczyć na bezpieczną dla realizowanych prac odległość. Oczywiście wydajność, z jaką będzie tutaj realizowane odwadnianie, będzie uzależnione od wszystkich trzeb czynników. Trzeba bardzo precyzyjnie dobrać ilość igłofiltrów w instalacji, w stosunku do możliwości danego agregatu. Zbyt duża ich ilość, będzie przekładać się na ograniczenie wydajności pracy. W skrajnych przypadkach, po prostu agregat nie będzie w stanie wytworzyć odpowiedniego podciśnienia, a więc woda gruntowa nie będzie zasysana.
Gdzie stosujemy odwadnianie igłofiltrami?
Tego typu technologie stosowane będą w wielu przypadkach, w budownictwie technicznym. Budowa wszelkiego rodzaju dróg, autostrad, linii kolejowych, czy też nawet linii wodociągowych i kanalizacyjnych, bardzo często może wymagać prowadzenia prac w terenie podmokłym. Poprzez zastosowanie tego typu rozwiązań, możliwe jest skuteczne obniżenie poziomu wody gruntowej, jak również zatrzymanie napływającej wody gruntowej (np. w pobliżu brzegów jezior, rzek) i zapewnienie sobie dogodnych warunków do realizacji robót ziemnych.
Możliwe jest także zastosowanie piętrowych instalacji. W tym celu najpierw realizowane jest piętro najwyższe. Po jego zabezpieczeniu i osuszeniu, prowadzone są wykopy, do głębokości, gdzie jeszcze będzie sucho, a następnie na tej głębokość, prowadzone jest wpłukiwanie kolejnego piętra igłofiltrów. Wymagać to jednak będzie zastosowania agregatów o zwiększonej wysokości podnoszenia tłoczonego medium. Będziemy bowiem musieli wytworzyć jeszcze większe podciśnienia, aby wodę z niższych głębokości przetransportować do agregaty, a następnie odpompować na bezpieczną odległość.