Podzespoły do stosowania w przemyśle i motoryzacji
Mechanika precyzyjna stosowana jest dziś bardzo powszechnie. Głównie znajduje ona zastosowanie w przedsiębiorstwach produkcyjnych i dużych halach przemysłowych. Jednak nie tylko, pewne elementy znajdziemy również w samochodach osobowych, ciężarowych, ciągnikach rolniczych i wielu innych maszynach związanych z transportem i pracą na roli.
Podstawowym elementem stosowanym w mechanice precyzyjnej są sprzęgła, których działanie polega na załączaniu i odłączaniu mocy na drodze z silnika do napędzanego urządzenia. Sprzęgła muszą być przewidziane na odpowiednie moce, momenty obrotowe i prędkości, aby mogły działa sprawnie i precyzyjnie. Różny jest też sposób ich sterowania. Mogą być aktywowane za pomocą różnych urządzeń wykonawczych zasilanych elektrycznie, pneumatycznie, lub manualnie. Sprzęgła poza halami produkcyjnymi znajdziemy również w samochodach osobowych, ciężarówkach, a także traktorach. Pełnią one tam role dostarczania mocy z silnika na koła napędowe.
Zazwyczaj są obsługiwane za pomocą pedału połączonego linką lub przez układ hydrauliczny, z łożyskiem wyciskowym. W ten sposób możliwe jest ich precyzyjne użycie, co ma bardzo duże znaczenie podczas pracy z silnikiem spalinowym, który podczas postoju pojazdu nie może być zatrzymany. W samochodach ciężarowych, a także niektórych ciągnikach rolniczych, sprzęgło jest załączane za pomocą układu pneumatycznego. Sprężarka połączona z silnikiem nabija powietrze do specjalnych zbiorników, skąd systemem rurek jest ono przekazywane do odpowiednich podzespołów wykonawczych.
Innym ważnym elementem stosowanym zarówno w przemyśle jak i motoryzacji są prowadnice liniowe, których działanie polega na precyzyjnym przesuwaniu elementu wykonawczego po wyznaczonej osi, dzięki czemu możliwe jest płynne wysterowanie obsługiwanych urządzeń. Prowadnice liniowe znajdą zastosowanie w drukarkach wielkoformatowych, gdzie obsługują ruch głowic drukujących.
Prowadnice muszą być urządzeniami o wysokim stopniu precyzji i dającymi się łatwo sterować. Zazwyczaj wykonywane jest to drogą elektroniczną. Odpowiednie impulsy prądu stałego lub zmiennego powodują aktywację urządzenia i jego ruch w zadanym kierunku. Umożliwiają to prowadnice Servo-Flex. Oprócz tego, urządzenia te znajdziemy różnych pojazdach i ciągnikach. Sprawują one kontrole nad podzespołami typu turbiny w silnikach doładowanych, gdzie sterują geometrią łopatek, a także jako elementy przepustnic. Ich obsługą zajmuje się sterownik silnika, który wysyła w tym celu specjalne impulsy elektryczne.