Pojazdy ciężarowe oraz ich eksploatacja.
Intensywna eksploatacja pojazdów ciężarowych, wymaga stałego przeprowadzania ich przeglądów technicznych, szczególnie w kwestii całego układu pneumatycznego, bowiem akurat w tym aspekcie, eksploatacja na dużym poziomie, może przyczyniać się do stosunkowo poważnego zużywania się poszczególnych elementów układów pneumatycznych. Przede wszystkim największemu zużyciu podlegać tutaj będą siłowniki oraz zaciski hamulcowe, toteż na te dwa elementy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby pojazd był bezpieczny w ruchu i eksploatacji. Przyjrzyjmy się wobec tego nieco bliżej całemu zagadnieniu, aby przekonać się, w jaki sposób można oszczędniej przeprowadzać wymagane naprawy w tym zakresie.
Przyczyny zużywania się siłowników i zacisków.
Zarówno siłowniki, jak i zaciski hamulcowe w przypadku pojazdów ciężarowych, do prawidłowej pracy potrzebują sprężonego powietrza, przy czym powinno ono być o odpowiednim poziomie wilgotności. Niezbędne będzie wobec tego przeprowadzenie osuszania sprężonego powietrza, za co odpowiedzialny jest osuszacz. W przypadku jakichkolwiek problemów w jego pracy, powietrza trafiające do siłowników oraz zacisków, będzie o wilgotności wyższej niż niezbędna, a to będzie przyczyną powstawania uszkodzeń, oraz nieprawidłowej pracy elementów. Dlatego też, w przypadku jakichkolwiek oznak szybszego zużywania się siłowników oraz zacisków, poza samym procesem ich regeneracji, należy dokonać przeglądu technicznego osuszacza powietrza, aby wyeliminować przyczyny zbyt szybkiego zużywania. Drugą kwestią jest tutaj naturalne zużycie, bowiem zarówno zaciski hamulcowe jak i siłowniki, zmuszone są w toku eksploatacji do wykonywania bardzo dużej pracy, a to z kolei przekładać się będzie na ich wyższy poziom zużycia. Im bardziej intensywnie eksploatowany będzie pojazd, tym szybciej też będą się zużywać zaciski oraz siłowniki.
Oszczędna naprawa siłowników oraz zacisków hamulcowych.
Przeprowadzanie naprawy w tym przypadku będzie o wiele bardziej korzystne z finansowego punktu widzenia, niż wymiany nowe elementy, aczkolwiek trzeba pamiętać, iż czasami uszkodzenia będą tak duże, że tylko wymiana będzie wchodzić w grę. Niemniej jednak regeneracja siłowników i zacisków do pojazdów ciężarowych jest tutaj najczęściej stosowaną metodą przywracania ich do dobrego stanu technicznego, pozwalającego na dalszą, bezpieczną eksploatacje pojazdu ciężarowego. Trzeba tutaj także zwrócić uwagę na fakt, iż regeneracja zacisków do samochodów ciężarowych, tak samo jak i regeneracja siłowników, zapewnia nam wydłużenie okresu ich przydatności, więc nie tylko ogranicza koszty związane z wymiana, ale pozwala w pełniejszym zakresie wyeksploatować nowe części w tym zakresie. Po prostu dzięki takiemu podejściu, siłowniki oraz zaciski mogą być eksploatowane dłużej, a to przekłada się w bezpośredni sposób na obniżenie kosztów eksploatacji danego pojazdu, czyli obniża ogólne koszty prowadzenia działalności, a to jest rzecz nie do przecenienia.