Posadzka z betonu – najlepszy wybór dla Twojej podłogi
Chcąc wybrać odpowiednią posadzkę należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim materiał, z którego zostanie wykonana wylewka musi być dostosowany do charakteru pomieszczenia, w którym posadzka powstanie. Poniżej omówione zostaną posadzki betonowe i wylewki anhydrytowe oraz wymienione zostaną cechy, jaki powinny posiadać posadzki przemysłowe.
Posadzka z betonu
Posadzki betonowe są stosowane zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i przemysłowych. Do niewątpliwych zalet betonu należy wytrzymałość, twardość i łatwość czyszczenia. W pomieszczeniach mieszkalnych betonową wylewkę należy przykryć warstwą termoizolującą – na przykład styropianem – oraz hydroizolującą. Posadzki betonowe zazwyczaj zbroi się włóknami stalowymi. Gdy powierzchnia wylewki jest duża, stosuje się dylatację. Aby przełamać szary kolor betonu można dodać do wylewki odpowiedni barwnik. Betonowa posadzka to inwestycja na lata. Jak już wyżej wspomniano jest ona trwała i nieścieralna.
Posadzki anhydrytowe są bardzo uniwersalne. Nadają się pod każdy rodzaj okładziny – żywicznej, drewnianej, panelowej, kamiennej itp. Wykorzystując je nie trzeba stosować dylatacji (do 200 metrów kw.). Materiał ten bardzo dobrze przewodzi ciepło, zatem jest często wykorzystywany w pomieszczeniach, które posiadają ogrzewanie podłogowe. Ponadto schnie bardzo szybko, dzięki czemu skraca się czas trwania prac wykończeniowych. Wylewki te mają właściwości samopoziomujące się, co sprawia, że stosując je łatwo uzyskać równą powierzchnię.
Posadzka w przemyśle
W pomieszczeniach o charakterze przemysłowym posadzki powinny być wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Ponadto materiał trzeba dostosować do przeznaczenia danego obiektu. Wylewka na zadaszonym parkingu musi mieć inne cechy niż posadzka magazynu lub hali fabrycznej. Podłoga musi być tak skonstruowana, aby wytrzymać znaczne obciążenia oraz dopasować się do warunków eksploatacji i współgrać z innymi elementami konstrukcji budynku. Nie może pękać, gdyż to zagraża bezpieczeństwu pracy oraz obniża standardy higieniczne. Nie może także mieć wypustów.
Informacje do artykułu zebrano ze strony: www.posadzka-przemyslowa.pl