Realizacja procesu nawadniania upraw rolnych.
Jako, że w naszej strefie klimatycznej trudno jest przewidzieć ilość opadów i ich systematykę w porze letniej, koniecznością jest zaopatrzenie się przez wszystkich rolników w odpowiednie rozwiązania technologiczne pozwalające na sztuczne na nawadnianie upraw rolnych. W tym celu najczęściej wykorzystywane są wszelkiego rodzaju systemy deszczowni, zarówno tych dużych, stacjonarnych, jak i deszczowni małych, bardziej mobilnych. Oczywiście w celu prawidłowego działania systemu deszczowni, niezbędne jest jeszcze dostarczenie wody pod dużym ciśnieniem, jednak to jest akurat zagadnienie na zupełnie odrębny artykuł.
Różnice pomiędzy typami deszczowni.
Przede wszystkim trzeba tutaj powiedzieć, iż podstawowymi różnicami pomiędzy deszczowniami wielkimi a tymi małymi jest ich przeznaczenie. Deszczownie stacjonarne, duże, wykorzystywane są na dużych areałach uprawnych, gdzie co roku w tym samym miejscu realizowana jest uprawa wymagająca nawadniania. Tutaj nie ma najmniejszego sensu bawienie się w mobilność, tym bardziej, iż cały system będzie się składał z wielu elementów a jego przestawianie na inne pola uprawne zajęłoby zbyt wiele czasu. W przypadku deszczowni niewielkich, jest to zupełnie inna sprawa. Tutaj woda do zraszaczy podprowadzona jest z reguły poprzez węże zwijane na bębny, które następnie dość łatwo można przetransportować. Same systemy zraszaczy bardzo często są montowane na stelażu na kółkach co także ułatwia ich przewożenie na inne pola uprawne. Można więc powiedzieć, iż niewielkie deszczownie nawijane będą rozwiązaniem doskonałym w przypadku posiadania większej ilości pół uprawnych w znacznej odległości od siebie. Tutaj wodę do zasilania deszczowni można pobierać z okolicznych rzek, stawów, jezior, studni głębinowych, czy też nawet dowozić w odpowiednich zbiornikach. Grunt to prawidłowe nawodnienie i możliwość łatwego transportu oraz montażu na miejscu całej deszczowni nawijanej.
Zalety systematycznego nawadniania.
Warto tutaj także zdać sobie sprawę, iż nawadnianie upraw będzie jednym z kluczowych działań w większości przypadków, mających na celu osiągnięcie odpowiedniego poziomu efektywności upraw. Dlatego też, każdy rolnik posiadający stosunkowo spory areał upraw rolnych powinien zdecydować się na inwestycje w profesjonalne systemy nawadniania. Dzięki temu nawet w przypadku dość długiego braku opadów atmosferycznych, możliwe będzie dostarczenie uprawom odpowiedniej ilości wody, niezbędnej do prawidłowego wzrostu uprawianych roślin. Wiąże się to co prawda z pewnymi wydatkami, niemniej jednak jest niezbędne w celu uniknięcia strat związanych z brakiem opadów atmosferycznych czy też wręcz z suszą, która także w naszej strefie klimatycznej będzie się stosunkowo często zdarzać, a której efekty mogą być wręcz tragiczne w swoich skutkach, toteż należy się przed tym odpowiednio umiejętnie zabezpieczyć.