Remontujemy nasze mieszkanie.
W zdecydowanej większości przypadków prace związane z remontem mieszkania będą opierać się na jego odnowieniu, odświeżeniu, poprzez nałożenie nowych farb na ściany. Oczywiście w niektórych przypadkach, będziemy wykonywać sufity podwieszane, czy też jakieś nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z użyciem płyt G-K, niemniej jednak, ostatecznie będzie się wszystko i tak sprawdzać do odmalowania ścian, aby w mieszkaniu zrobiło się świeżo i schludnie. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej kwestii prowadzenia tego typu prac, bowiem każdy z nas może oszczędzić sporo pieniędzy decydując się na remont przeprowadzony samodzielnie, zamiast korzystać z usług firmy remontowo budowlanej.
Przygotowanie pomieszczeń do malowania.
W pierwszej kolejności, trzeba będzie zacząć od prawidłowego przygotowania wszystkich pomieszczeń do malowania. Nie ulega tez wątpliwości iż nie będziemy malować wszystkich jednocześnie, bowiem po prostu będzie to niemożliwe z przyczyn logistycznych. Musimy przecież gdzie usuwać meble z pomieszczeń, a z wszystkich naraz ich po prostu nie usuniemy. Dlatego też, w pierwszej kolejności ustalamy sobie kolejność prowadzenia prac w poszczególnych pomieszczeniach i trzymamy się tego aż do końca. W każdym z nich najpierw musimy usunąć wszystkie meble, które mamy możliwość usunąć, czy też żyrandole, a pozostałe elementy zabezpieczamy folią ochronną, czy tez oklejamy taśmą malarską. Następnie możemy przeanalizować bardzo ważne kwestie związane z ilością warstw starej farby na ścianie oraz z koniecznością uzupełnienia ewentualnych ubytków. W przypadku stwierdzenia zbyt dużej ilości warstw farby na ścianach (5-6 warstw), o wiele lepiej jest je całkowicie usunąć, bowiem w takim przypadku może ona nam w trakcie malowania po prostu odpadać. Następnie musimy wyszukać wszystkie ubytki i uzupełnić je przy pomocy gładzi gipsowej. Gładź jest tutaj najlepszym rozwiązaniem, bowiem pozwala nam na łatwe wyrównanie podłoża w następnym kroku poprzez jego wyszlifowanie. Tak przygotowane ściany w zasadzie są już gotowe do malowania.
Właściwe malowanie ścian.
Zanim jednak ostatecznie zabierzemy się za malowanie, warto jeszcze wyrównać chłonność podłoża poprzez jego zagruntowanie. Ma to także na celu związanie w strukturze podkładu wszystkich pyłków pozostałych po poprzedzających pracach przygotowawczych. Ostatecznie pozostaje nam już tylko zabranie się za właściwe malowanie ścian. Musimy tutaj jednak pamiętać, iż każdy wałek malarski, każda szczotka i każdy pędzel, mają swoje zastosowanie i nie da rady ich wykorzystać w innym celu. Jak wiadomo, wałki będą wykorzystywane do malowanie dużych powierzchni o stosunkowo równej i gładkiej strukturze. Szczotki malarskie nadają się raczej do malowania powierzchni o strukturze porowatej. Pędzle z kolei stanowią narzędzie do prac wykończeniowych, czyli malowania wszystkich trudno dostępnych miejsc, do których nie dostaniemy się przy zastosowaniu wałka lub szczotki.