Sadzimy Różaneczniki w przydomowym ogrodzie.
Różanecznik, czyli roślina z rodziny wrzosowatych (Ericaceae), to jedne z piękniejszych krzewów ozdobnych, jakie możemy nasadzić w naszym ogrodzie. Naturalnie występuje ona co prawda w górskich rejonach Azji, Ameryki Środkowej i Północnej, niemniej jednak nie jest specjalnie wymagającą rośliną, przez co przy odrobinie wysiłku, bez większych przeszkód, będziemy mogli ją uprawiać w naszej strefie klimatycznej. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach przy wyborze stanowiska, przygotowaniu gleby i późniejszej pielęgnacji. Zasadach, które w zasadzie będą tutaj wspólne dla wszystkich roślin z rodziny Rhododendron.
Wybieramy odpowiednie stanowisko.
Praktycznie wszystkie rośliny z rodziny Rhododendron będą wymagać zbliżonych warunków w kwestii stanowiska hodowli. Zarówno Różaneczniki jak i Azalie, będą potrzebować stanowiska zacienionego o dość sporym poziomie wilgoci. Stanowiska, które będzie jak najbardziej zbliżone do naturalnego miejsca występowania. Dlatego też, warto tutaj znaleźć odpowiednie miejsce, najlepiej zlokalizowane w pobliżu większych drzew, które mogą zapewnić cień. Trzeba jednak pamiętać, aby drzewa posiadały głębszy system korzeniowy niż Azalie i Różaneczniki, aby nie zbierały im substancji odżywczych z gleby. Dobrym pomysłem, może także okazać się stworzenie oczka wodnego w pobliżu stanowisk Azalii i Różaneczników, które będzie wpływać na podwyższenie wilgotności powietrza w okolicy.
Przygotowanie gleby.
Gleba dla wszystkich odmian z gatunku Rhododendron powinna być przygotowana w taki sposób, aby jej odczyn pH zawierał się w przedziale od 4-6. Rośliny te po prostu lubią lekko zakwaszone stanowisko. W celu optymalnego przygotowania gleby, należy w równych proporcjach zmieszać ziemię ogrodniczą nieodkwaszony torf, oraz korę sosnową. Tak przygotowaną mieszanką wypełniamy uprzednio wykopany na stanowisku nasadzenia dół, o rozmiarach pół metra głębokości, oraz jednego metra średnicy. Będzie to idealna podstawa glebowa do uprawy Rododendronów.
Podstawowe zabiegi pielęgnacji.
W zakresie zabiegów pielęgnacyjnych, nie będziemy mieli zanadto zajęcia. Najważniejsze będzie tutaj systematyczne podlewanie, oraz w przypadku większych upałów zraszanie liści i kwiatów. Na koniec jesieni, tuż przed pierwszymi przymrozkami, należy dość obficie nawodnić glebę, aby nasze Różaneczniki oraz Azalie mogły nabrać odpowiedniej ilości substancji odżywczych na zimę. Z reguły w większości przypadków nie trzeba dbać dodatkowo o ich przezimowanie, aczkolwiek otulenie słomą może jak najbardziej korzystnie wpłynąć na ich przetrwanie zimy, szczególnie jeśli miałyby mieć miejsce mrozy większe niż -18 stopni Celsjusza.
Poza tym wystarczy zadbać o okresowe zasilanie gleby nawozem do Różaneczników i Azalii, oraz usuwać stare, zbędne i wyschnięte gałązki. Nie trzeba się zajmować żadnymi innymi pracami, a nasze krzewy ogrodowe będą się miały wręcz wyśmienicie.