Serwisowanie siłowników w samochodach ciężarowych.
Pojazdy ciężarowe, w celu poszerzenia ich funkcjonalności wyposażone są w szereg dodatkowych urządzeń i układów, dzięki którym możliwe staje się realizowanie wielu innych zadań, które w innym przypadku byłyby bardzo trudne do osiągnięcia. Przykładowym wykorzystaniem siłowników w pojazdach ciężarowych będą na przykład wywrotki, które przecież muszą być podnoszone w jakiś sposób do góry. Tak samo pojazdy z dźwigiem samowyładowczym HDS, gdzie przecież cały dźwig obsługiwany jest za pomocą siłowników, a do tego dochodzą jeszcze siłowniki stabilizujące pojazd w miejscu podczas pracy dźwigu samowyładowczego, aby nie doszło do wywrócenia się samochodu przy nadmiernym przeciążeniu.
Uszkodzenia siłowników i ich przyczyny.
Do zdecydowanie najczęstszych przyczyn uszkodzenia siłowników w pojazdach samochodowych należy zaliczyć nieprawidłową pracę osuszacza powietrza, który przecież odpowiada za to, aby do wnętrza układu pneumatycznego oraz do samych siłowników nie przedostało się zbyt wiele wilgoci, powodującej korodowanie powierzchni metalowych. W przypadku kiedy wilgotność sprężonego powietrza osiągnie poziom powyżej 21%, będzie to stanowić poważne zagrożenie dla bezpiecznej pracy siłowników, wobec czego należy unikać takich sytuacji. Najlepszym sposobem będzie regularny monitoring stanu technicznego układu pneumatycznego oraz przede wszystkim samego osuszacza, aby zagwarantować sobie odpowiednio niski poziom wilgotności powietrza wtłaczanego do wnętrza układu. Pozwoli to nam zachować wysoki poziom bezpieczeństwa pracy całego układu oraz samych siłowników, a to z klei przełoży się na wydłużenie żywotności wszystkich elementów układu w tym także samych siłowników.
Serwis siłowników w samochodach.
W przypadku wychwycenia ewentualnych nieprawidłowości w pracy siłowników, należy jak najszybciej odstawić pojazd na warsztat celem przeprowadzenia przeglądu technicznego, i ustalenia czy możliwe jest przeprowadzenie regeneracji siłownika, czy też będziemy mieć do czynienia z koniecznością jego wymiany na nowy. Warto pamiętać, iż dobrze przeprowadzony serwis siłownika w samochodzie ciężarowym wydłuży znacznie nam jego żywotność, jeśli oczywiście będziemy mieć możliwość przeprowadzania napraw, na przykład poprzez regenerację. Koszt zakupu będzie jeszcze niższy, bowiem ilość wypracowanych roboczogodzin przez jeden siłownik będzie o wiele większa a to oczywiście gwarantuje nam o wiele niższe koszty jednostkowe. Można więc powiedzieć, iż powinniśmy jak najbardziej zadbać o warunki pracy siłowników, aby ostatecznie zapewnić sobie wysoki poziom bezpieczeństwa ich pracy i nie narażać się niepotrzebnie na koszty związane z koniecznością wymiany siłowników na nowe. W końcu o wiele lepszym rozwiązaniem jest zadbanie o posiadany sprzęt i dłuższe jego eksploatowanie, niż brak dbałości przekładający się na konieczność częstego wymieniania sprzętów na nowe.