Siłowniki w przemyśle motoryzacyjnym a ich regeneracja.
Wszelkiego rodzaju siłowniki, wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, ogrywają bardzo ważną rolę, szczególnie w przypadku funkcjonalności pojazdów ciężarowych. W tym szczególnym przypadku, siłowniki, gwarantują możliwość rozładunku towarów sypkich z wywrotek, czy też sprawne wykorzystywanie dźwigów samowyładowczych HDS, gdzie pracują zarówno przy samym dźwigu, jak i przy stabilizacji pojazdu w danej pozycji. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej kwestii ich eksploatacji, oraz przeprowadzania ewentualnych napraw, czy też wymiany, bowiem w wielu przypadkach będzie to kwestia niesamowicie istotna, wpływająca na koszty eksploatacji pojazdów ciężarowych.
Przyczyny uszkodzeń siłowników.
Do najważniejszych przyczyn uszkodzeń siłowników w pojazdach ciężarowych trzeba tutaj niewątpliwie zaliczyć problemy z układem pneumatycznym, a ściślej rzecz ujmując z osuszaczem powietrza. To właśnie osuszacz powietrza wpływa na obniżenie poziomu wilgotności sprężonego powietrza w oparciu, o które pracują siłowniki, a co za tym idzie, będzie przekładać się na bezpieczeństwo ich pracy. Jakiekolwiek nieprawidłowości w pracy osuszacza będą powodować nadmierną wilgotność sprężonego powietrza, a co za tym idzie, będzie przyczyniać się do powstawania korozji na powierzchni siłowników, która w dłuższej perspektywie czasowej może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia siłownika i konieczności jego wymiany na nowy. Dlatego też, należy tutaj zwracać szczególną uwagę na kwestię prawidłowości pracy osuszacza powietrza, aby dzięki temu zagwarantować sobie bezpieczną eksploatację pojazdów oraz wysoki poziom ich funkcjonalności.
Naprawa i wymiana siłowników.
Bardzo istotnym aspektem będzie tutaj staranne przeprowadzanie rutynowych przeglądów stanu technicznego zarówno samych siłowników, jak również pozostałych elementów układu pneumatycznego, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie osuszacza powietrza. Okazuje się też, iż w przypadku niezbyt daleko posuniętych uszkodzeń, bardzo często możliwa do przeprowadzenia będzie regeneracja siłowników stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym, która przecież zawsze będzie rozwiązaniem o wiele bardziej przystępnym cenowo, niż ich wymiana nowe. Niezależnie jednak od tego, koniecznością będzie systematyczne przeprowadzanie przeglądów stanu technicznego siłowników w posiadanych pojazdach, aby wykluczyć wszystkie ewentualne nieprawidłowości ich działania, oraz zadbać o to, aby mogły wpływać na stanowczą poprawę poziomu bezpiecznej eksploatacji pojazdów. W przeciwnym przypadku koniecznością będzie natychmiastowa wymiana siłownika, gdyż eksploatacja pojazdu z uszkodzonymi i niesprawnymi siłownikami będzie stanowić poważne zagrożenie dla operatora. Jednym słowem siłowniki eksploatowane w pojazdach ciężarowych powinny zawsze być w stu procentach sprawne, aby dzięki temu eksploatacja pojazdu i korzystanie z jego pełnej funkcjonalności było w pełni bezpieczne.