Technologia prowadzenia odwadniania.
Realizacja prac w zakresie odwadniania terenów podmokłych, powinna być realizowana z zastosowaniem odpowiednio dopasowanych rozwiązań w tym zakresie. W zależności od konkretnego przypadku, zastosowanie będą tutaj znajdywać albo odpowiednie pompy zatapialne do odwodnień, albo też systemy igłofiltrowe, które w wielu przypadkach stanowią najnowocześniejsze rozwiązanie w tym zakresie. niemniej jednak nie zawsze i nie w każdym przypadku będzie można zastosować odwadnianie igłofiltrami, toteż warto tutaj przyjrzeć się tej kwestii, aby mieć podstawową wiedzę w tym temacie i skutecznie dobierać tego typu rozwiązania w zależności od realizowanych zadań.
Odwadnianie z zastosowaniem pomp odwodnieniowych.
W bardzo wielu przypadkach, będziemy tutaj stosować odpowiednio dobrane pompy do odwodnień. W przypadku zalanych wykopów budowlanych, co może nastąpić na przykład w wyniku uszkodzenia rur wodociągowych czy też kanalizacyjnych, albo też w wyniku nagłych i bardzo intensywnych opadów atmosferycznych, będziemy stosować odpowiednie pompy zatapialne, które pozwolą szybko usunąć wodę z wykopów i kontynuować realizację pracy. W przypadku zaś na przykład zalanych pomieszczeń mieszkalnych, czy też piwnicznych, powinniśmy raczej zastosować odpowiednio dobrane do typu zadania pompy do odwadniania do sucha, które w przeciwieństwie do zwykłych pomp zatapialnych, pozwolą nam usunąć praktycznie całą wodę z danego pomieszczenia. Jest to więc rozwiązaniem niesamowicie wygodnym, aczkolwiek pompy do odwadniania do sucha, będą nieco kosztowniejsze i wymagające innego podejścia w zakresie konserwacji. Generalnie jednak okazuje się, iż ich zastosowanie w wielu przypadkach będzie zapewniać nam zdecydowanie najlepsze efekty realizowanych prac.
Odwadnianie z zastosowaniem igłofiltrów.
W temacie igłofiltrów trudno będzie powiedzieć nieco więcej, w tak krótkim tekście, niemniej jednak postaramy się w podstawowym zakresie wyjaśnić ich działanie i zastosowanie. Krótko mówiąc, igłofiltry to element roboczy zestawu igłofiltrowego, które są wprowadzone do gleby w jednym rzędzie, na zadaną głębokość i w odstępie około 0,5-1 m od siebie. Podłączone są do kolektora ssawnego, który z kolei jest podłączony do agregatu pompowego. Agregat wywołuje podciśnienie w całej instalacji, skutkiem czego woda gruntowa pojawiająca się w okolicy igłofiltra zostaje odessana, co zapewnia osuszenie terenu. Możemy tutaj na przykład wstępnie osuszyć teren wzdłuż brzegu rzeki, gdzie zawsze przedostaje się woda, aby w tym rejonie przeprowadzić prace ziemne, przy których woda napływająca od strony rzeki stanowiłaby znaczne utrudnienie w realizacji prac. Po wykonaniu robót igłofiltry mogą być zdemontowane i przestawione na kolejny odcinek realizowanych prac. jak więc widzimy stanowią one bardzo nowoczesne rozwiązanie poszerzające znacznie nasze możliwości w wielu przypadkach, toteż warto wiedzieć, iż takie rozwiązanie istnieje i w razie konieczności wykorzystać je w swojej pracy.