Torby foliowe – zaśmiecające zło czy niezbędny gadżet?
Często spotkać się można z głosami, które twierdzą, że torby foliowe zaśmiecają cały świat i należy coś z tym zrobić, aby móc uchronić środowisko przed totalną degradacją. Czy faktycznie jest tak, że zwykła foliówka jest w stanie stworzyć tak wiele zła i trzeba ją wyeliminować z produkcji?
Płatne zrywki
Wszystko zaczęło się nie tak dawno temu, kiedy to w sklepach zaczęto pobierać dodatkowe opłaty za sprzedaż siatek foliowych. Do tej pory reklamówki były bezpłatne i ogólnodostępne dla wszystkich. Czym się to kończyło? Niestety tym, że ludzie nadużywali tych produktów i zamiast dokładnie i bezproblemowo zapakować wszystkie swoje zakupy do dwóch siatek, używali ich pięciu, bo tak było znacznie wygodniej i szybciej. Jak wiadomo w sytuacji, gdy coś jest dostępne za darmo, to nie posiadamy zahamowań ani skrupułów. Właśnie przez takie zachowanie ludzie nie pomyśleli o tym, by zabierać z domu jedną z wcześniej otrzymanych toreb na następne zakupy. Odkąd reklamówki foliowe są płatne, precedens ten osiągnął znacznie niższy pułap i coraz mniej ludzi ot tak wydaje te kilka groszy na kolejną zrywkę.
Ekologiczne torby foliowe
Największym problemem, który podnosili ekolodzy i miłośnicy środowiska naturalnego było to, że dostępne siatki foliowe zrobione są z polietylenu, czyli składnika ropopochodnego, który wpływa negatywnie na naturalne środowisko. Faktycznie zalewające świat plastikowe reklamówki na pewno nie były niczym dobrym. Współczesna nauka jednak i możliwości sprawiły, że aktualnie dostępne foliówki nie zagrażają środowisku, a wszystko dlatego, że wykonane są z materiałów biowchłanialnych. Oznacza to, że torba taka wykonana jest z materiałów, które znacznie szybciej rozkładają się w środowisku, a podczas procesu rozkładu nie są emitowane do gleby i atmosfery składniki chemiczne i trujące. Warto wiedzieć, że tak niewielka dla nas zmiana, dla natury jest zmianą niewyobrażalną. Czy miałeś świadomość tego, że zwykła, niewielka, do tej pory produkowana plastikowa torba rozkłada się aż do 400 lat? Pomyślmy ile pokoleń w przód musiałoby walczyć z tym, co pozostawiliśmy im my.
Nie tylko torby ekologiczne
Aktualnie trend na życie w zgodzie z naturą opanował jeszcze większe grono ludzi, co sprawiło, że nie tylko torby w sklepach wykonywane są z materiałów biowchłanialnych. Chemiczne plastiki zamieniane są na celulozę, skrobię czy nawet kwas mlekowy. Pamiętajmy, że zdrowe środowisko to nie tylko bujnie rosnące rośliny i zadowolone zwierzęta, ale przede wszystkim człowiek. Pomyślmy o swoim organizmie jak o wielkim kontenerze, do którego do tej pory wrzucaliśmy zanieczyszczone i skażone chemią warzywa i owoce. Szerzmy świadomość wśród ludzi i sięgajmy tylko po torby biodegradowalne od wiodących i sprawdzonych producentów.
Autor: emGRAF