Trening, dieta i suplementacja
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiedza na temat metodyki treningu i sposobu odżywiania sportowca była znikoma. Suplementacja praktycznie nie istniała i w tym obszarze pozostawały ogromne rezerwy niewykorzystywane przez organizm. Ludzie uprawiający sport popełniali całą masę błędów, nie było skąd czerpać wiedzę, nie było specjalistycznych książek i magazynów.
Dziś wystarczy chwila aby osoba zaczynająca trening w wybranej dziedzinie sportu mogła posiąść fachową wiedzę na interesujący ja temat. Internet, to źródło, z którego dowiemy się co i jak, oraz obejrzymy filmy instruktażowe ukazujące nam prawidłowe wykonanie poszczególnych ćwiczeń. Z czasem zaczęło pojawiać się coraz więcej metod treningu, które z zostały spisane i do dziś są powielane i udoskonalane.
W dawnych czasach najczęstszym błędem był zbyt duży objętościowo trening, zamęczano tym samym organizm i nie dawano mu odpowiedniego czasu na regenerację przed następnym treningiem. Dziś już wiemy, iż ćwicząc w ten sposób ograniczymy rozwój, z czasem popadniemy w stagnację i efekty treningu będą odwrotne do zamierzonych.
W sportach siłowych i sylwetkowych z pewnością będzie utrata masy mięśniowej i siły, a w sportach wytrzymałościowych, czyli tlenowych będzie to zmniejszenie wydolności organizmu i z pewnością dynamiki. Przetrenowane mięśnie to dużo gorszy objaw niż mięśnie niedotrenowane, dlatego trening musi być przemyślany i zaplanowany. Aby móc zwiększyć intensywność treningu potrzebna jest dieta, oraz odpowiednia suplementacja, która na przestrzeni ostatnich lat poczyniła wielkie postępy.
Odżywki takie jak gainery olimp, firmy najlepszej na polskim rynku, czy odżywki Biotech, wiodącej firmy produkującej suplementy dla sportowców na świecie, to tylko przykłady sprawdzonych suplementów, które mogę polecić. Odżywki nie są tanie, ale przyzwoite ceny zapewnia hurtownia odżywek, oczywiście musimy tam dokonać większych zakupów niż w sklepie, ale warto zaopatrzyć się w wyżej wymienione specyfiki od razu na cały rok, bo właśnie plan treningowy najlepiej ułożyć z wyprzedzeniem i uwzględnić w nim suplementację i dietę.
Co do diety, pozyskanie wartościowych produktów w dzisiejszych czasach nie stanowi najmniejszego problemu. Wystarczy wizyta w jakimkolwiek supermarkecie, dziś każdy produkt ma na opakowaniu tabelkę z wartościami odżywczymi i ilością kalorii.
Oczywiście potrzebna będzie nam wiedza, jak zestawić odpowiednio białko, węglowodany i tłuszcz, ale to już kwestia tego, jaki sport uprawiamy. W sportach tlenowych nacisk kładzie się na zwiększenie ilości węglowodanów, sporty beztlenowe to potrzeba zwiększenia ilości białka.