Wdrożenie grzejników kanałowych w istniejących budynkach.
Zastosowanie grzejników kanałowych w domach jednorodzinnych, w których dotychczas wykorzystywane do ogrzewania były grzejniki ścienne, może przyczynić się do ograniczenia kosztów ogrzewania. Wynika to ze specyfiki grzejników kanałowych, które są o wiele bardziej wydajne grzewczo niż grzejniki ścienne. Poza tym, możemy w tym przypadku liczyć na wyższy poziom estetyczny i brak zastawiania jednej ściany poprzez grzejnik ścienny. W zamian trzeba jednakże dysponować możliwością wycięcia w płaszczyźnie podłogi odpowiednio głębokich kanałów montażowych i doprowadzenia do nich rur zasilania i powrotu czynnika grzewczego. Jednakże w wielu przypadkach nie stwarza to żadnych, poważniejszych trudności.
Wymagania montażowe dla grzejników kanałowych?
Aby jednak możliwe było wdrożenie grzejników kanałowych w danym budynku, trzeba będzie spełniać warunki ich montażu. Tutaj najważniejszą kwestią jest grubość podłóg i stropów. Aby możliwe było zamontowanie grzejnika, konieczne jest wycięcie w podłodze oraz w stropie, stosunkowo głębokiego kanału. Przy najmniejszych grzejnikach będzie to głębność rzędu 100mm, a więc stosunkowo sporo. W przypadku braku takich możliwości, niestety nie będzie możliwe skuteczne wdrożenie ogrzewania kanałowego.
Trzeba jednakże przyznać, iż w zdecydowanej większości starego budownictwa będziemy mieć takie możliwości. Zdecydowana większość starych domów charakteryzuje się bardzo grubymi podłogami oraz stropami, co znacznie upraszcza całą sprawę. Do tego trzeba będzie jedynie doprowadzić zasilanie oraz powrót czynnika grzewczego, co jednak jest zadaniem najprostszym. Wystarczające będą nieduże przeróbki całej instalacji, aby nowe grzejniki kanałowe mogły pracować bez jakichkolwiek zarzutów, na maksymalnym poziomie wydajności.
Korzystne aspekty wdrożenia grzejnika kanałowego.
Warto sobie także podkreślić fakt tego, iż zastosowanie ogrzewania kanałowego niesie za sobą określone korzyści. Przede wszystkim, wewnątrz grzejnika kanałowego zamontowany jest wentylator, który wymusza obieg powietrza w pomieszczeniu i utrzymuje go na stałym poziomie. Dzięki temu, powietrze rozgrzewane jest efektywniej, a różnice temperatur w różnych częściach pomieszczenia nieduże. Sprawia to jednocześnie, iż obieg grzewczy z kotła do grzejnika jest bardziej optymalny, co przekłada się na optymalizację pracy samego kotła. Dzięki temu spala on mniej opału, a to przekłada się z kolei na niższe koszty ogrzewania oraz mniejsze zanieczyszczenie środowiska.
Jednym słowem, ogrzewanie kanałowe jest rozwiązaniem korzystnym i warto przeanalizować możliwość jego wdrożenia w swoim domu. Nawet jeśli jest to budynek stary i dotychczas bezproblemowo korzystaliśmy z ogrzewania ściennego. Może się bowiem okazać, iż grzejniki kanałowe przyczynią się do wzrostu komfortu i poprawy efektywności grzewczej całego systemu ogrzewania budynku.