Własna brykieciarnia jako dodatkowy dochód dla tartaku.
W toku produkcji tartacznej powstają bardzo duże ilości odpadów w postaci wszelkiego rodzaju zrębków, wiórów i trocin, dla których bardzo trudno znaleźć jakieś sensowne zagospodarowanie. Obecnie jednak możliwe jest ich zagospodarowanie poprzez przetworzenie ich w brykiet drzewny lub tez Pellet. Są to wysokiej klasy, ekologiczne materiały opałowe, które stale zyskują na popularności, szczególnie teraz, kiedy na pierwszym planie co zimę pojawia się problem smogu. Produkcja brykietu drzewnego z własnego materiału wsadowego może się okazać bardzo opłacalna z dwóch względów. Po pierwsze pozbywamy się dużych ilości wiórów i trocin, a po drugie, zapewniamy sobie dodatkowy dochód ze sprzedaży brykietu. Jednym słowem warto przeanalizować ekonomicznie takie rozwiązanie, gdyż może się okazać to strzałem w przysłowiową dziesiątkę.
Niezbędne inwestycje początkowe.
Zanim jednak możliwe będzie brykietowanie własnego materiału odpadowego, koniecznością będzie przeprowadzenie kilku istotnych inwestycji. Nie wystarczy tutaj zakup odpowiednich brykieciarek, aby od razu przystąpić do pracy. trzeba jeszcze stworzyć prawidłowe warunki do wytwarzania brykietu, aby mógł on być dobrym jakościowo materiałem opałowym. Przede wszystkim, trzeba będzie przeznaczyć istniejące już, zbędne obiekty, bądź tez wybudować nowe, które zostaną zaadaptowane na magazyn trocin. Pomieszczenia te, muszą charakteryzować się bardzo dobrym poziomem zabezpieczenia przed wilgocią, bowiem trociny przeznaczone do produkcji brykietu nie mogą mieć większej niż 8% zawartości wilgoci. Jakiekolwiek większe wartości w tym zakresie, będą negatywnie wpływać na proces produkcji. Brykiet będzie zbyt słabo związany ze sobą przez wzgląd na większą ilość wody, a skutkiem tego będzie się rozpadać, tak w transporcie, jak i w procesie jego spalania. Pomieszczenia te, powinny być więc odpowiednio zaizolowane, suche i wentylowane. Warto dodatkowo zainwestować w suszarnię, gdzie będzie można przesuszyć nazbyt mokry wsad, jak i gotowy już brykiet.
Brykietowanie
Kiedy już będziemy mieć przygotowane niezbędne pomieszczenia w odpowiednich warunkach, możliwe będzie przystąpienie do zakupu brykieciarki, bez której przecież brykietowanie nie będzie absolutnie możliwe. Sam proces wytwarzania brykietu jest tutaj stosunkowo prosty. Suchy materiał wsadowy (wióry, trociny i zrębki drzewne), transportowane są do brykieciarek, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury następuje ich prasowanie pod wysokim ciśnieniem. W tym kroku też, z drewna wyciska się żywica, która jest tutaj naturalnym lepiszczem. W przypadku nadmiernej wilgotności, żywica będzie po prostu zbyt przerzedzona, a co za tym idzie, nie będzie prawidłowo scalać wiórów i trocin ze sobą. Ostatecznie, wytworzony brykiet powinien jeszcze trafić na suszarnię, gdzie przez kilka dni będzie leżakować, aby jeszcze bardziej wytracić wodę, dzięki czemu będzie materiałem o jeszcze większej wartości kalorycznej.