Wstępne obmiary budowlane
Jednym ze zdecydowanie ważniejszych aspektów rozpoczęcia każdej pracy budowlanej jest wykonanie wstępnego obmiaru na przyszłym placu budowy. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie związane z prawidłowym wyliczeniem kosztów budowy i materiałów. Dlatego też, tak istotnym jest osiągnięcie w przypadku wstępnych pomiarów maksymalnie najwyższej, możliwej do osiągnięcia ich precyzji. W tym celu należy wykorzystać najlepsze i najnowocześniejsze metody pomiarowe, dzięki którym można będzie zapewnić sobie wysoką precyzję pomiaru.
Laserowe urządzenia pomiarowe.
W celu zapewnienia sobie maksymalnie wysokiego poziomu precyzji przeprowadzanych pomiarów wstępnych, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie w pełni nowoczesnych urządzeń laserowych. Tutaj oczywiście chodzi nam o dalmierze laserowe, które pozwalają na dokonywanie bardzo precyzyjnych pomiarów, przy czym jednocześnie nie potrzeba zaangażowanie większej liczby pracowników do przeprowadzania prac pomiarowych. W zasadzie, w większości przypadków jeden tylko pracownik, będzie w stanie skutecznie przeprowadzić wszystkie niezbędne pomiary, aczkolwiek w niektórych przypadkach pomocnik będzie jak najbardziej wskazany. Najważniejszy wpływ na ten stan rzeczy ma sama technologia przeprowadzania pomiarów przy pomocy dalmierzy laserowych, o której nieco szerzej powiemy w następnym akapicie. Tutaj jedynie powiemy jeszcze tylko tyle, iż dzięki wprowadzeniu na rynek urządzeń takich jak właśnie dalmierze laserowe, czy też lasery krzyżowe, tradycyjna poziomica pomału odchodzi do lamusa, jako urządzenie o wiele mniej precyzyjnie i mniej efektywne.
Zastosowanie dalmierza laserowego.
Obsługa dalmierzy laserowych jest banalnie prosta. wystarczy urządzenie ustawić w punkcie A i skierować promień lasera do punktu B, aby poznać odległość jaka dzieli te dwa punkty. Tyle w teorii, ale w praktyce bywa już nieco trudniej. Warto tutaj pamiętać o tym, iż profesjonalne dalmierze laserowe marki PRO posiadają kilka dodatkowych funkcji znacznie usprawniających przeprowadzanie pomiarów. Przede wszystkim, ustalenie punktu A na urządzeniu. Możemy ustawić punkt pomiarowy z przodu urządzenia, z jego tyłu, a nawet na jego środku. Każde z tych rozwiązań ma swoje zastosowanie w specyficznych warunkach pomiarowych. Tylne ustawienie punktu pomiarowe ma zastosowanie na przykład wtedy, kiedy dalmierz laserowy opieramy o ścianę i mamy zamiar mierzyć odległość od niej (np. wewnątrz budynku, od ściany do ściany).
Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż nowoczesne urządzenia, mają dodatkowo wbudowaną kompensację precyzji pomiaru. Chodzi tutaj o fakt, iż na precyzję wpływ mogą wywierać chwilowe czynniki atmosferyczne, toteż w przypadku przeprowadzania pomiarów na zewnątrz, faktycznie, w trakcie jednego pomiaru przeprowadzane są trzy, a jako wynik końcowy podawana jest ich średnia arytmetyczna.
Jednym słowem należy tutaj powiedzieć iż bezsprzecznie, dalmierze laserowe stanowią nowoczesne urządzenia pomiarowe, które w dużym zakresie podnoszą jakość i precyzje przeprowadzanych pomiarów, przy jednoczesnym ograniczeniu ich czasochłonności.