Wytwarzanie brykietu drzewnego.
Produkcja nowoczesnych, ekologicznych materiałów opałowych, obecnie staje się coraz bardziej dochodową gałęzią przemysłu opałowego. Materiały opałowe takie jak brykiet drzewny czy też pellet, zyskują na popularności przede wszystkim przez wzgląd na swoje parametry spalania, oraz na bardzo niski poziom zanieczyszczeń generowanych podczas ich spalania. brykiet drzewny jest w tym przypadku jednym ze zdecydowanie lepszych materiałów opałowych, które możemy zastosować w kotłach i piecach kominkowych na paliwo stałe. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej technologii produkcji brykietu drzewnego, bowiem wdrożenie tego typu produkcji może się okazać wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem dla wielu tartaków i zakładów przeróbki drewna.
Przygotowanie do produkcji.
Przede wszystkim trzeba tutaj zdać sobie sprawę z faktu tego, iż brykietowanie jest procesem wymagającym zachowania odpowiednich warunków zarówno w zakresie składowania materiału wsadowego i gotowego brykietu, jak i w zakresie samego brykietowania. Chodzi tutaj głównie o pozbycie się wilgoci z pomieszczeń magazynowych i produkcyjnych, bowiem jest ona największym wrogiem jakości brykietu drzewnego. Musimy pamiętać o tym, iż gotowy brykiet drzewny nie powinien zawierać więcej niż 10% wilgoci, gdyż w przeciwnym razie jego właściwości będą znacznie obniżone. Pogorszeniu ulegnie sam proces spalania, w trakcie którego wydzielać będzie się zbyt duża ilość pary wodnej, która będzie prowadzić do powstawania korozji na stalowych elementach kotłów i pieców kominkowych. Same też wartości opałowe znacznie będą obniżone, bowiem duża ilość wytwarzanej w spalaniu energii cieplnej, będzie pochłaniana przez proces odparowywania wilgoci z brykietu. Jednym słowem trzeba tutaj w pierwszej kolejności zadbać o to, aby pomieszczenia magazynowe i produkcyjne gwarantowały możliwość osuszania materiału wsadowego, jak i gotowego już brykietu drzewnego, aby ostatecznie wypuszczony do użytku brykiet drzewny był jak najbardziej suchy.
Zalety stosowania brykietu do ogrzewania domów.
Do największych zalet stosowania brykietu drzewnego, w stosunku do czystego drewna, trzeba tutaj zaliczyć jego magazynowanie. Jako, że brykiet jest odpadem produkcji tartacznej sprasowanej w kostki, jego gęstość jest większa niż drewna, skutkiem czego jego magazynowanie jest łatwiejsze. Do tego jeszcze należy doliczyć fakt, iż brykiet jest produkowany w równych kostkach, które o wiele łatwiej układać niż nieregularnych kształtów klocki drewniane. Możemy tutaj przyjąć, iż brykiet drzewny o takiej samej wartości opałowej co drewno, zajmie nam około 75% tyle miejsca co drewno, a w niektórych przypadkach nawet jeszcze mniej. Oczywiście zaletą jest tutaj także kwestia tego, iż nasza kotłownia stanie się o wiele czystsza, a w domu zamiast węglowego pyłu unosić się będzie przyjemny drewniany zapach. Możemy więc powiedzieć, iż brykiet drzewny jest bardzo dobrym i korzystnym dla nas, jako końcowych użytkowników materiałem opałowym, wobec czego warto w tym kierunku iść, aby swoją kotłownię dopasować do jego stosowania.