Wytwarzanie brykietu drzewnego.
Brykiet drzewny to jeden z lepszych materiałów opałowych jeśli chodzi o ekologie. Co prawda nie jest tak dobry jak gaz ziemny w zakresie emisji pyłów zawieszonych czy też siarki, jednakże bije go na głowę pod względem emisji CO2. Jeśli więc założymy, iż to emisja CO2 stanowi obecnie największy problem, to powinniśmy raczej skłaniać się ku inwestycjom w tym kierunku a nie ku budowie nowych gazociągów. Tym bardziej, iż gaz jest kosztowny i będzie jeszcze bardziej uzależniał nas energetycznie od Rosji. Wytwarzanie brykietu drzewnego mogłoby być realizowane w kraju. Trzeba by jedynie zalesić wszystkie nieużytki i opracować spójną koncepcję i politykę w tym zakresie. Na pewno byłoby to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę.
Jak przebiega wytwarzanie brykietu drzewnego?
Sam proces produkcji brykietu jest stosunkowo prosty. Koniecznym jest tutaj jednak prawidłowe przygotowanie wszystkich pomieszczeń magazynowych, oraz zadbanie o niezbędne maszyny do produkcji brykietu.
- Pomieszczenia magazynowe – powinny zapewniać możliwość suchego magazynowania materiału wsadowego, czyli wszelkich trocin, zrębków i wiórów drewnianych.
- Pomieszczenia produkcyjne – powinny być odpowiednie wentylowane, aby wytwarzanie brykietu drzewnego przebiegało w warunkach wolnych od wilgoci i zanieczyszczeń.
- Pomieszczenia magazynowe – muszą być solidnie izolowane i wentylowane, aby gotowy brykiet drzewny nie był narażony na kontakt z wilgocią.
- Suszarnia – pomieszczenie w którym będzie przeprowadzany proces suszenia materiału wsadowego do zadanego poziomu wilgotności. Zbyt wilgotny materiał wsadowy nie nadaje się do wytwarzania brykietu drzewnego.
Musimy więc przygotować tego typu pomieszczenia, spełniające podane wymagania, aby wytwarzanie brykietu drzewnego było w stu procentach wydajne. Aby gwarantowało produkcję dobrego jakościowo materiału opałowego o wysokiej kaloryczności i dobrych warunkach spalania.
Maszyny do produkcji brykietu
To bardzo ważna kwestia aby zaopatrzyć się w odpowiednio nowoczesne maszyny do produkcji brykietu. Tego typu urządzenia zagwarantuje nam na przykład Firma Briklis, która jest producentem nowoczesnych brykieciarek. Maszyny tego producenta zapewniają wydajną produkcję brykietu z jednoczesnym dosuszaniem materiału wsadowego przed samym przetworzeniem. Trzeba się co prawda liczyć z koniecznością sporych wydatków, jednakże jeśli chcemy aby wytwarzanie brykietu drzewnego było realizowane w pełni profesjonalnie i wydajnie, to wydatki te są koniecznością.
Pozyskiwanie materiału wsadowego.
Należy także zadbać o dostawy materiału wsadowego, bez którego wytwarzanie brykietu drzewnego nie ruszy z miejsca. Tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem jest skup surowca odpadowego z tartaków oraz stolarni przemysłowych. Dodatkowo, można pozyskiwać drobny materiał drzewny prosto z wyrębów, gdyż te jest z reguły na miejscu spalany. Wystarczy takie gałęzie rozdrobnić i wysuszyć, aby nadawały się do produkcji brykietu.
Podsumowanie
Można więc powiedzieć, iż wytwarzanie brykietu drzewnego jest wymagające w kwestii przygotowania niezbędnych pomieszczeń i zakupu maszyn do produkcji brykietu. Sam proces jego produkcji jest w pełni zautomatyzowany i nie trzeba poświęcać mu nadmiernie dużo uwagi.