Wytwarzanie brykietu drzewnego z trocin.
Na chwilę obecną, wytwarzanie brykietu drzewnego nie jest w sumie niczym nadzwyczaj skomplikowanym. Do naszej dyspozycji bowiem są oddane nowoczesne maszyny, brykieciarki, które pozwalają na bardzo wydajną produkcję brykietu drzewnego. Maszyny te, zapewniają szerokie możliwości w tym zakresie. Możemy wytwarzać brykiet w dowolnych wręcz kształtach, co jest bardzo korzystne. Dzięki temu, możemy przygotować, zarówno brykiet do zastosowania w kotłach CO, jak również brykiety do pieców kominkowych. Co ważne, wytwarzanie brykietu drzewnego jest procesem na tyle prostym, iż nie potrzeba do tego żadnej, specjalistycznej wiedzy. Należy jedynie zadbać o zachowanie odpowiednich warunków produkcyjnych, aby wyrób końcowy spełniał najważniejsze kryteria jakościowe.
Czego wymaga prawidłowe wytwarzanie brykietu drzewnego?
Przede wszystkim, musimy zadbać o prawidłowo przygotowaną infrastrukturę magazynowo produkcyjną. Chodzi tutaj o to, aby zarówno wyrób gotowy, jak również materiał wsadowy (wióry, zrębki, trociny), były prawidłowo przechowywane. Muszą one bowiem być zabezpieczone przed negatywnym działaniem wilgoci, która jest w tym przypadku największych zagrożeniem dla jakości brykietu drzewnego. Zbyt duży poziom wilgoci w wyrobie gotowym, będzie ograniczać jego wartość kaloryczną. W przypadku zaś materiału wsadowego, będzie utrudniać wytwarzanie brykietu. W pewnych przypadkach, zbyt duży poziom wilgotności wiórów i trocin, sprawia, iż nie jest możliwe wytwarzanie brykietu.
Dlatego też, kwestią kluczową są tutaj odpowiednio wentylowane i izolowane pomieszczenia magazynowe i produkcyjne. Musimy bowiem zagwarantować także, aby brykieciarki wykorzystywane do produkcji brykietów drzewnych, mogły pracować w optymalnych warunkach. Dzięki temu wszystkiemu, wytwarzanie brykietu drzewnego staje się sprawne i proste. Co zaś najważniejsze, w efekcie otrzymujemy, bardzo dobrej klasy materiał opałowy, charakteryzujący się dodatkowo niskim poziomem generowania zanieczyszczeń w trakcie spalania.
Czy brykiet drzewny jest rzeczywiście tak bardzo eklogiczny?
Można powiedzieć, iż wytwarzanie brykietu drzewnego z odpadów z produkcji tartacznej oraz stolarskiej, już jest w pewnym sensie ekologiczne. Pozbywamy się bowiem odpadu, wytwarzając z niego materiał opałowy, stanowiący doskonałe wręcz alternatywę dla węgla. Możemy także zerknąć nieco w twarde dane, pozyskiwane metodami badawczymi, na temat poziomu zanieczyszczeń generowanych przez poszczególne rodzaju materiałów opałowych. Na stronie http://www.infopress.com.pl/roczne-emisje-zanieczyszczen/ znajdziemy podstawowe w tym zakresie informacje. Wynika z nich jasno, iż brykiet drzewny, tak samo jak pelety drzewne, pozwala nam znacznie ograniczyć emisję CO2, w stosunku do węgla kamiennego, a nawet w stosunku do gazu ziemnego. Jedynym mankamentem zdają się być pyły zawieszone, których jest więcej niż w przypadku gazu ziemnego, ale w dalszym ciągu wielokrotnie mniej, niż w przypadku węgla kamiennego.
Podsumowanie.
Możemy więc powiedzieć, iż wytwarzanie brykietu drzewnego, jest procesem stosunkowo prostym i o niskich wymaganiach. Poza tym, jest to materiał bardzo ekologiczny, pozwalający nam na znaczne ograniczenie wydalania do atmosfery CO2, oraz pyłów zawieszonych, w stosunku do węgla kamiennego. Warto więc przeanalizować możliwość wdrożenia ogrzewania tym źródłem w naszym domu, zamiast kotła węglowego. Przyczynimy się na pewno do znacznej poprawy klimatu na naszej planecie.