Ubezpieczenia obowiązkowe dla rolnika.
Rolnicy prowadzący swoje gospodarstwa rolne o powierzchni areałów uprawnych przekraczającej 1 hektar, obowiązani są do wykupienia obowiązkowych ubezpieczeń rolnych. Oczywiście muszą oni spełnić jeszcze jedną przesłankę. Jest nią konieczność rozliczania się podatkiem rolnym, w całości lub przynajmniej w części. Wszystkie tego typu zapisy możemy znaleźć w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to specyficzna ustawa, która powstała z myślą o zabezpieczeniu głównego sektora polskiej gospodarki, jakim jest rolnictwo. Dzięki temu, że pojawiły się ubezpieczenia obowiązkowe dla rolnika, w wielu przypadkach gospodarstwo rolne przez niego prowadzone będzie zabezpieczone przed bankructwem.
Czy ubezpieczenia obowiązkowe dla rolnika są zawsze obowiązkowe?
Okazuje się że nie. Zgodnie z tym co już zaznaczyliśmy w pierwszym akapicie wpisu, należy spełnić dwie podstawowe przesłanki, aby zachodziła konieczność wykupienia ubezpieczenia OC dla rolnika, oraz ubezpieczenia zabudowań gospodarczych. Warto tutaj od razu powiedzieć sobie nieco bardziej szczegółowo, czym wspomniane ubezpieczenia obowiązkowe są, i jakie zakres ochrony zapewniają rolnikowi.
- Ubezpieczenie OC gospodarstwa rolnego – zapewnia zabezpieczenie na wypadek wyrządzenia szkód na rzecz osób trzecich przez rolnika bądź jego pracowników, w trakcie wykonywania prac związanych z prowadzonym gospodarstwem. Dzięki temu, ewentualną wypłatą zadośćuczynień na rzecz osób poszkodowanych zajmie się ubezpieczalnia a nie sam rolnik.
- Ubezpieczenie zabudowań gospodarczych – zapewnia zabezpieczenie na wypadek różnych zdarzeń losowych w wyniku których ucierpieć mogą zabudowania gospodarcze. Chodzi tutaj o sytuacje takie jak powódź, pożar, gradobicie, huragan, trzęsienie ziemi, czy też nawet upadek samolotu na zabudowania rolnicze.
Są to więc dwa podstawowe ubezpieczenia, które gwarantują podstawowe zabezpieczenie gospodarstwa przed ewentualnymi trudnościami finansowymi wynikającymi ze zdarzeń losowych.
Pozostałe ubezpieczenia dla rolników.
Wspomniane powyżej polisy, to oczywiście obowiązkowe ubezpieczenie rolnicze. Trzeba jednak pamiętać, iż rolnicy mogą także korzystać z innych form ubezpieczeniowych. Czasami także obowiązkowych, a czasami obowiązkowych tylko przy spełnieniu pewnych przesłanek.
Ubezpieczenie upraw rolnych.
Jest to obowiązkowe ubezpieczenie dla tych rolników, którzy korzystają z dopłat bezpośrednich. W takich przypadkach, obowiązani są oni do wykupienia ubezpieczenia upraw rolnych przynajmniej w zakresie 50% ich powierzchni.
Ubezpieczenie OC pojazdów rolniczych
To z kolei ubezpieczenie obowiązkowe dla wszystkich rolników, posiadających pojazdy rolnicze, poruszające się po drogach publicznych. Chodzi tutaj o pojazdy takie jak traktor, czy też kombajn, które w celu przedostania się na pole uprawne musza czasem pokonać trasę drogami publicznymi.
Podsumowanie
Generalnie rzecz więc ujmując, obowiązkowe ubezpieczenie rolnicze to temat bardzo rozległy. Znajdziemy tutaj sporo różnorodnych ubezpieczeń, z czego niektóre są obowiązkowe dla wszystkich a niektóre tylko dla tych, którzy spełniają odpowiednie kryteria. Warto orientować się w tych zagadnieniach przynajmniej w podstawowym zakresie. Dzięki temu łatwiej będzie dobrać odpowiednie polisy każdemu rolnikowi.