Jak prawidłowo przygotować pomieszczenie akumulatorowni?
Pomieszczenie akumulatorowni to jedno z ważniejszych pomieszczeń na każdym obiekcie, w którym wykorzystywane są wszelkiego rodzaju wózki jezdniowe napędzane elektrycznie. Dzięki prawidłowo przygotowanemu pomieszczeniu akumulatorowni, mamy bowiem możliwość sprawnego i bezpiecznego uzupełniania energii a w akumulatorach, aby praca z wózkami jezdniowymi była zawsze możliwa. Tym bardziej, iż wózki przecież odgrywają w wielu firmach wręcz kluczową rolę w kwestii logistyki wewnętrznej. Dlatego też, pomieszczenie akumulatorowni powinno gwarantować możliwość sprawnego ich ładowania bez stwarzania jakichkolwiek zagrożeń dla otoczenia, czy też dla pracujących na obiekcie pracowników.
Najważniejsze zagrożenia związane z ładowaniem akumulatorów.
Oczywiście, kwestią nadrzędną ze względów bezpieczeństwa będzie określenie wszystkich, występujących zagrożeń, oraz opracowanie sposobów ich minimalizacji, bądź najlepiej, całkowitej eliminacji. Do najważniejszych zagrożeń zaś, należy tutaj bez wątpienia zaliczyć kwestię tego, iż w trakcie ładowania akumulatorów może dochodzić do wydzielania się wodoru. Jest to gaz bardzo niebezpieczny, o właściwościach łatwopalnych, oraz wybuchowych (przy tworzeniu mieszanin z powietrzem). Dlatego też, podstawowym zabezpieczeniem będzie tutaj system wychwytujący stężenie wodoru i gwarantujący podjęcie odpowiednich działań w chwili wychwycenia nadmiernego jego stężenia. Taki system powinien się składać z następujących elementów:
- Centrala sterująca – zapewniająca obsługę wszystkich systemów wewnętrznych
- Czujniki detekcji wodoru – odpowiednie sensory, dzięki którym możliwa jest detekcja wodoru oraz badanie jego stężenia
- System elektryczny – zapewniający dostęp prądu do całego systemu, oraz zapewniający możliwość odcięcia go od wszystkich elementów poza centralą sterującą
- System wentylacji – który będzie działać normalnie na co dzień, a w sytuacji zagrożenia będzie w stanie w krótkim czasie zapewnić 100% wymianę powietrza z otoczeniem.
Tak skompletowane zabezpieczenia będą z całą pewnością gwarantować o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa w przypadku każdego pomieszczenia akumulatorowni.
Pozostałe kwestie podnoszące poziom bezpieczeństwa.
Sama detekcja wodoru i odpowiednie sterowanie systemem to jedno. Z drugiej jednakże strony, w większości przypadków trzeba będzie także zadbać o dodatkowe regulacje, które pozwolą w znacznym zakresie ograniczyć możliwość pojawiania się zagrożeń pożarowych oraz wybuchowych. Przede wszystkim trzeba będzie wprowadzić absolutny zakaz palenia tytoniu i używania otwartego ognia na terenie obiektu i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Może to wydawać się dziwne, niemniej jednak znaczna część wypadków w tym zakresie dzieje się właśnie z winy pracowników i ich braku przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Do tego warto zadbać o odpowiednie szkolenia dla pracowników obsługujących pomieszczenie akumulatorowni, aby mieli oni podstawową wiedzę o zagrożeniach i sposobach przeciwdziałania. Dzięki temu, poziom bezpieczeństwa na obiekcie z całą pewnością wzrośnie i to wielokrotnie, a to przecież jest tutaj kwestią zdecydowanie najważniejszą.