Jak zdecydować, którego języka obcego będziemy się uczyć?
Wiele osób, zarówno młodszych jak i starszych, staje przed wyborem „Jakiego języka zacząć się uczyć?”. Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto poruszyć kilka kluczowych kwestii oraz indywidualnie odpowiedzieć sobie na ważne pytania.
Przede wszystkim zastanówmy się, czy łatwo uczymy się języka obcego. Jeśli tak, wybór mamy ułatwiony, bowiem bez trudności przychodzić nam będzie edukacja niemalże dowolnego języka. Jeżeli jednak nauka języków jest dla nas trudna, warto wybrać język obcy jak najbardziej zbliżony w wymowie do języka ojczystego. Łatwiej również, będziemy się uczyć pokrewnych lub podobnych języków obcych do tych, które już znamy. Za przykład można tu podać język polski. Ze względu na podobny akcent i zbliżone słownictwo, szybciej nauczymy się języka rosyjskiego czy czeskiego.
Nauka języka a praca lub szkoła
Podczas wyboru języka obcego, którego chcemy się nauczyć, często kierujemy się jego potencjałem w karierze lub też krajem, do którego chcielibyśmy wyjechać do pracy. Oczywiście, w takim przypadku najłatwiej jest wybrać język angielski, gdyż jest językiem w którym porozumiemy się w większości krajów, jednak czasem pracodawca wymaga znajomości konkretnego języka obcego. Wtedy nie mamy wyboru. Podobnie jest z dziećmi lub młodzieżą w wieku szkolnym. Zwykle to dana placówka narzuca młodym osobom, jakiego języka będą musieli się uczyć na lekcjach. Zwykle jest to angielski, niemiecki, rosyjski lub francuski. Pamiętajmy jednak, że oprócz zajęć językowych w szkole czy pracy, zawsze możemy zdecydować się na dodatkową naukę dowolnie wybranego przez nas języka.
Wybór szkoły językowej
Jeśli już podejmiemy decyzję o zapisaniu się na kurs językowy, warto zrobić przegląd szkół językowych w naszej okolicy lub też podjąć się samodzielnej nauki. W przypadku samodzielnej nauki, mamy do dyspozycji wiele możliwości, z których można skorzystać, a przy tym ułatwić sobie w znaczący sposób naukę. Przykładem mogą być tu niezwykle przyjazne i intuicyjne dla uczniów kursy angielskiego do samodzielnej nauki w szkołach na odległość czy słowniki, gry edukacyjne online oraz konwersacje z mieszkańcami innych krajów. Pamiętajmy jednak, że niezależnie jaką metodę nauki języka lub szkołę wybierzemy, najważniejsza jest chęć i motywacja do nauczenia się języka obcego.
Nauka języka a zainteresowania
Bywa też tak, iż fascynuje nas kultura innego kraju. Chcemy poznać ją w najdrobniejszych szczegółach, a przy tym nauczyć się języka. Jak podają statystyki, zainteresowanie tudzież fascynacja innym krajem, jest jednym z najczęstszych powodów wyboru określonego języka do nauki. Przykładem może być tu język chiński (zainteresowanie kulturą Azji) czy język arabski (fascynacja kulturą arabską). Zdarza się również tak, iż wybieramy dany język bowiem podoba nam się jego brzmienie i wymowa. W tej kwestii prym wiodą język włoski, hiszpański i francuski. Jednak nie każdemu podoba się to samo, dlatego kwestia gustu w wyborze języka bywa bardzo różnorodna.
Przypomnijmy zatem w skrócie, czynniki jakie powodują, iż rozpoczynamy naukę języka obcego:
- Praca/Kwestie zawodowe
- Zainteresowania
- Potencjał języka w przyszłości
- Użyteczność języka na co dzień
- Łatwość w nauce języka